Rząd Indii odmówił odnowienia licencji na zagraniczne finansowanie dla Misjonarek Miłości, zgromadzenia zakonnego założonego przez Matkę Teresę - podaje we wtorek serwis BBC.
W Boże Narodzenie indyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych oświadczyło, że licencja nie została odnowiona ze względu na "niekorzystne doniesienia". Indyjscy konserwatyści od dawna zarzucają Misjonarkom Miłości, że wykorzystują swoją działalność charytatywną do nawracania ludności na chrześcijaństwo. Zakonnice odrzucają te oskarżenia.
Zgromadzenie potwierdziło, że jego wniosek o odnowienie licencji na otrzymywanie finansowania z zagranicy został odrzucony.
Zgromadzenie Sióstr Misjonarki Miłości zostało założone w Kalkucie w 1946 roku przez Matkę Teresę, rzymskokatolicką zakonnicę, która przeniosła się do Indii z Macedonii. Matka Teresa otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla w 1979 roku za swoją działalność humanitarną. W 2016 roku, 19 lat po śmierci zakonnicy, papież Franciszek ogłosił jej kanonizację.
Misjonarki Miłości prowadzą m.in. domy dla porzuconych dzieci, szkoły, kliniki i hospicja.
Rząd premiera Narendry Modiego stara się ograniczyć finansowanie fundacji charytatywnych i innych organizacji pozarządowych z zagranicy - przypomina BBC. W zeszłym roku w wyniku obostrzeń zamrożono konta bankowe należące do organizacji Greenpeace i Amnesty International.
W Indiach dochodzi do wzmożonych ataków na mniejszości religijne. Według wspólnoty ewangelicznej Indii w południowym stanie Karnataka odnotowano blisko 40 zgłoszeń gróźb i aktów przemocy na tym tle. W niektórych częściach kraju hinduskie bojówki zakłóciły tegoroczne obchody świąt Bożego Narodzenia, a w Ambali w stanie Harijana na północy kraju zniszczono posąg Chrystusa.
Większość mieszkańców Indii to hindusi, jednak w kraju żyje także 24 mln chrześcijan, stanowiących 2 proc. populacji kraju.