Dwaj polscy żołnierze zostali ranni w Afganistanie, po tym jak ich śmigłowiec został ostrzelany przez rebeliantów. Stan jednego z poszkodowanych był poważny, ale przeszedł on już operację.
Do incydentu doszło w środę około południa polskiego czasu. W bazie Ghazni rozpoczynała się wówczas uroczystość przekazania dowodzenia Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Z megafonów można było usłyszeć informację o zapotrzebowaniu na krew grupy A Rh+. W trakcie działań patrolowych jeden z naszych śmigłowców został ostrzelany przez rebeliantów. Dwie osoby są ranne, jedna poważniej - powiedział dziennikarzom po uroczystości gen. bryg. Bogdan Tworkowski, który zakończył dowodzenie kontyngentem.
Przedstawiciele wojska poinformowali, że żołnierz, który odniósł cięższe obrazenia, przeszedł już operację. Jest ranny w nogę i nie grozi mu amputacja. Drugi poszkodowany odniósł jedynie lekkie rany i jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Obaj ranni to strzelcy pokładowi. Należeli do załogi śmigłowca Mi-24. Ich rodziny zostały powiadomione o zdarzeniu.
Jak mówił gen. Tworkowski, do zdarzenia doszło "w jednym z bardzo niebezpiecznych rejonów o dużym skupisku rebeliantów". Do śmigłowca otworzono ogień z ciężkiego karabinu maszynowego. Jest to jedna z ostatnio coraz częściej stosowanych taktyk w Afganistanie - ostrzeliwanie śmigłowców z karabinów maszynowych, głównie typu DSzK; są to karabiny przystosowane do prowadzenia ognia przeciwlotniczego - powiedział dowódca kontyngentu. Pytany o tego typu ataki, Tworkowski powiedział, że zakończona w środę oficjalnie 11. zmiana PKW stykała się z nimi bardzo rzadko. Natomiast ok. dwa miesiące temu w dystrykcie sąsiadującym z tym, w którym dzisiaj się to stało, został zestrzelony z takiej samej broni amerykański śmigłowiec obserwacyjno-rozpoznawczy Kiowa. Zginęło dwóch pilotów - powiedział dowódca kontyngentu. Jak dodał, tygodniowo dochodzi do kilku-kilkunastu tego typu ataków, a większość z nich jest nieskuteczna.
W środę gen. Tworkowski przekazał dowodzenie PKW Afganistan gen. bryg. Andrzejowi Tuzowi, kończąc tym samym formalnie jedenastą i rozpoczynając dwunastą zmianę kontyngentu. W uroczystości wziął udział szef MON Tomasz Siemoniak, któremu towarzyszyła grupa polskich dziennikarzy.
Podczas 11. zmiany PKW Afganistan nie zginął żaden polski żołnierz. Natomiast - jak powiedział podczas środowych uroczystości szef Dowództwa Regionalnego Wschód, któremu podlegają Polacy, gen. William C. Mayville - 49 polskich żołnierzy odniosło w tym czasie rany.
Od 2007 r. w Afganistanie życie straciło 36 polskich żołnierzy i jeden pracujący dla wojska cywil. Ostatnio Polacy polegli w Afganistanie 21 grudnia 2011 r., kiedy to pięciu żołnierzy zginęło w wybuchu miny pułapki. Dzień później w bazie Ghazni zmarł natomiast technik śmigłowcowy.