W środę w Brukseli ogłoszono utworzenie drugiego nowego skrajnie prawicowego ugrupowania w Parlamencie Europejskim, na którego czele stoi Alternatywa dla Niemiec (AfD). Nosi nazwę "Europa Narodów Suwerennych". Do grupy należy trzech z sześciorga europosłów polskiej Konfederacji.
Skład i nazwa ugrupowania zostały ogłoszone w środę po południu po spotkaniu konstytuującym w Brukseli. Frakcja liczy 25 europosłów z ośmiu państw członkowskich.
Europa Suwerennych Narodów składa się z: niemieckiej Alternatywy dla Niemiec (AfD), która liczy 14 europosłów, trzech europosłów polskiej Konfederacji, trzech europosłów bułgarskiego Odrodzenia oraz po jednym europośle francuskiego Reconquête, słowackiej Republiki, czeskiej Wolności i Demokracji Bezpośredniej, węgierskiego Ruchu Nasza Ojczyzna i litewskiej Unii Ludu i Sprawiedliwości.
Partie te łączy sprzeciw wobec unijnego podejścia do migracji, Zielonego Ładu i pomocy wojskowej dla Ukrainy, co - jak wskazuje Euronews - stawia je na kursie kolizyjnym z głównym nurtem.
Wiodącym głosem w grupie jest AfD. Jeden europosłów tej partii, René Aust, został wybrany na współprzewodniczącego. Stanisław Tyszka z Konfederacji jest drugim współprzewodniczącym.
Zjednoczyliśmy się, ponieważ dzielimy cel wywierania znaczącego wpływu na polityczną przyszłość Europy poprzez zdecydowane działania i strategiczne planowanie. Może się to udać tylko wspólnie, jak pokazuje historia Europy. Wpływ zawsze mieli ci, którzy mieli odwagę organizować się i działać strategicznie - powiedział Aust cytowany przez Euronews.
Wybieramy tę drogę nie dlatego, że jest łatwa, ale dlatego, że jest konieczna, aby zrealizować naszą wspólną wizję silnej, zjednoczonej i patrzącej w przyszłość Europy Ojczyzn - dodał.
Trzech europosłów z liczącej sześciu delegacji Konfederacji dołączyło do Europy Suwerennych Narodów.