Czy jesteśmy sami we Wszechświecie? Naukowcy, którzy przybyli na konferencję do amerykańskiego St. Louis, przedstawili listę najbardziej prawdopodobnych gwiazd, które mogłyby zapewnić sprzyjające warunki do rozwoju życia.
Lista obejmuje gwiazdy, których budowa, rozmiary i wiek dają podstawy, by przypuszczać, że wokół nich jest strefa umożliwiająca podtrzymanie życia.
Ta strefa to taki obszar wokół gwiazdy, w którym temperatura na ewentualnej planecie pozwalałaby na to, by na powierzchni pojawiła się woda w stanie ciekłym - mówi Margaret Turnbull, astrobiolog z Carnegie Institute.
Turnbull podkreśla, że możliwa obecność wody to podstawowy warunek występowania życia w postaci jaką znamy na Ziemi. Jej zdaniem, poszukiwacze śladów życia powinni skoncentrować się na gwiazdach co najwyżej półtora razy większych od Słońca, nie młodszych niż 3 miliardy lat i zawierających w swym wnętrzu odpowiednią ilość pierwiastków ciężkich.
Na czele listy umieszczono odległą od nas o 26 lat świetlnych gwiazdę Beta z gwiazdozbioru Psów Gończych. Na razie jednak nie znaleziono wokół niej żadnej planety.