Watykan wydał oczekiwane od lat stanowisko w sprawie Medjugorje. Stolica Apostolska nie wypowiedziała się w sprawie "ponadnaturalnego" charakteru tak zwanych objawień Matki Bożej w bośniackiej wiosce. Watykan uznał natomiast "obfite owoce duchowe", związane z sanktuarium Królowej Pokoju, odwiedzanym co roku przez 2 mln pielgrzymów z całego świata.
W czwartkowej nocie Dykasterii Nauki Wiary, zaaprobowanej przez papieża Franciszka zawarto generalnie pozytywną ocenę przesłania z Medjugorje, a także wyjaśnienia, uznane za konieczne. Zaznaczono, że "wśród ludu Bożego nie pojawiły się negatywne czy ryzykowne rezultaty".
"Pozytywne owoce objawiają się przede wszystkim jako krzewienie zdrowej praktyki życia wiarą" - stwierdza się w nocie. Wydano w niej tzw. nihil obstat (łac. "nic nie stoi na przeszkodzie") na pobożność i doświadczenie duchowe, wynikające z wizyty w tym miejscu, z którego informacje o tzw. objawieniach maryjnych zaczęły napływać od czerwca 1981 roku.
Ponadto Watykan odnotował związane z pielgrzymkami do Medjugorje "liczne nawrócenia", powrót do spowiedzi i sakramentów, dużą liczbę powołań, pojednanie między małżonkami oraz "odnowę życia małżeńskiego i rodzinnego", a także "uzdrowienia".
Stanowiska Watykanu oczekiwano od kilku dekad.