Jest kompromis ws. obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Ursula von der Leyen pozostanie przewodniczącą Komisji Europejskiej na drugą kadencję. Były premier Portugalii Antonio Costa będzie szefem Rady Europejskiej. Z kolei premier Estonii Kaja Kallas zostanie szefową unijnej dyplomacji.
Obyło się bez zaskoczeń. Obowiązywała większość kwalifikowana głosów. Nie było problemu z żadnym z kandydatów, których uzgodnili już wcześniej liderzy trzech największych frakcji w Parlamencie Europejskim, czyli Europejskiej Partii Ludowej, socjaldemokratów i liberałów.
Według nieoficjalnych informacji, premier Węgier Viktor Orban głosował przeciwko Ursuli von der Leyen, która wielokrotnie krytykowała Węgry za łamanie zasad praworządności. W przypadku Kallas, która ma bardzo ostre stanowisko wobec Rosji, miał wstrzymać się od głosu.
Premier Włoch Giorgia Melonii głosowała przeciw Portugalczykowi, a wstrzymała się od głosu w sprawie Ursuli von der Leyen. Nieoficjalnie mówi się, że w zamian otrzyma mocną tekę gospodarczą dla włoskiego komisarza, a nawet funkcję wiceprzewodniczącego.
Warto zwrócić uwagę, że Orban i Meloni byli "poza systemem" podejmowania decyzji, bo nie należą do żadnej z trzech głównych frakcji w europarlamencie.
Antonio Costa znany jest w Brukseli jako człowiek kompromisu. Były szef portugalskiego rządu jest dyskretny, wytrwały i niezwykle zręczny - potrafi porozumieć się zarówno z premierem Węgier Viktorem Orbanem, jak i z komunistami, z którymi tworzył kiedyś rząd. Te umiejętności przydadzą się mu na stanowisku szefa Rady Europejskiej, bo będzie musiał godzić interesy 27 krajów.
Kaja Kallas to jastrząb w sprawach Ukrainy. To właśnie ona jest autorką pomysłu wspólnych zakupów amunicji dla tego kraju. Estońska premier jest niesłychanie ambitna, ale też bardzo otwarta.
Kallas będzie pierwszą szefową rządu kierującą unijną dyplomacją. Ostatnio to stanowisko piastowali byli ministrowie spraw zagranicznych.
Doświadczenie Kallas będzie atutem w rozmowach np. z Waszyngtonem, ale może wywołać konflikt z szefową Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen znana jest z ręcznego sterowania Komisją i centralizacji władzy.