Wszystko przebiegało normalnie do momentu, gdy helikopter wzniósł się ponad stadion – to opinia brytyjskiego eksperta na temat sobotniej katastrofy w Leicester. Zginęło w niej 5 osób w tym właściciel klubu piłkarskiego Leicester City Vichai Srivaddhanapra oraz cztery inne osoby, w tym polska pilotka Izabela Lechowicz.

Nie ma jeszcze oficjalnego odczytu z czarnej skrzynki, ale zdaniem jednego z czołowych brytyjskich ekspertów Davida Learmounta, dopiero gdy helikopter znajdował się ponad stadionem jego kadłub zaczął w niekontrolowany sposób obracać się wokół osi głównego śmigła. Przyczyną mogła być awaria śmigła tylnego, które zapewnia maszynie stabilność. Zdaniem eksperta - start z murawy stadionu jest trudnym manewrem, ponieważ w normalnych warunkach helikopter unosząc się, zaczyna poruszać się do przodu. Na stadionem pilot musiał robić to pionowo. Brytyjski ekspert przypuszcza, że do awarii doszło, gdy pilot wykonał manewr kierujący helikopter poza obrzeże stadionu. Kilka sekund później maszyna runęła na pobliski parking. 

Badaniem czarnej skrzynki zajmują się obecnie eksperci ze specjalnego ośrodka w Farnham, który zajmuje się ustalaniem przyczyn katastrof lotniczych. Wstępne ustalenia powinny zostać podane do wiadomości publicznej jeszcze w tym tygodniu.

Do katastrofy doszło 27 października wieczorem. W sieci pojawiły się dwa filmy - jeden z murawy boiska, nagrany telefonem, a drugi z kamer monitoringu. Na obu widać, jak helikopter wylatuje ze stadionu, by po chwili spaść tuż obok niego.

W tragedii zginął właściciel Leicester City Vichai Srivaddhanaprabha, jego współpracownicy Nursara Suknamai i Kaveporn Punpare, a także pilot Eric Swaffer i Polka Izabela Lechowicz, która była pasażerką śmigłowca, choć sama także była doświadczonym pilotem i instruktorem lotnictwa. 

Izabela Lechowicz. Wyróżniona przez ambasadę w Londynie za "kreowanie pozytywnego wizerunku Polski"

Izabela Lechowicz w marcu tego roku znalazła się w grupie 18 Polek mieszkających w Wielkiej Brytanii, które zostały wyróżnione przez polską ambasadę w Londynie w ramach plebiscytu #Polka100.

Jak wyjaśniano na stronach placówki, z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, a także przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce i w Wielkiej Brytanii, "Ambasada RP w Londynie postanowiła przedstawić cykl historii współczesnych Polek, które swoją pracą i zaangażowaniem na co dzień przyczyniają się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski na Wyspach Brytyjskich".

artykule poświęconym historii Izabeli Lechowicz możemy znaleźć m.in. taki cytat z jej słów: Na lotniskach na całym świecie czasami zdarza mi się spotkać inne kobiety pilotki, ale ciągle jest to raczej rzadki widok. Badania wskazują, że kobiety stanowią zaledwie od trzech do siedmiu procent pilotów na rynku.

Vichai Srivaddhanaprabha. Biznesmen i pasjonat futbolu, przez jednych uwielbiany, dla innych kontrowersyjny

61-letni biznesmen Vichai Srivaddhanaprabha był jednym z najbogatszych ludzi w Tajlandii, skąd pochodził. Leicester City kupił w 2010 roku za 39 milionów funtów, przejmując drużynę jeszcze w Championship, czyli na zapleczu angielskiej ekstraklasy. Sześć lat później doprowadził klub do mistrzostwa Anglii, co uznawane jest za jedno z najbardziej zaskakujących rozstrzygnięć w historii ligi.

Srivaddhanaprabha był uwielbiany i ceniony za pasję w całym piłkarskim środowisku Leicester. Z kolei w ojczyźnie - jak wynika z doniesień BBC - uważano go za postać kontrowersyjną i enigmatyczną.

(az, ak)