Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla 2020 - poinformowali w poniedziałek dwaj duńscy posłowie, którzy zgłosili kandydaturę nastolatki.
Jens Holm i Hakan Svenneling z Partii Lewicy powiedzieli, że 17-letnia Thunberg "ciężko pracowała na to, żeby zmusić polityków do otwarcia oczu na kryzys klimatyczny", a działanie w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i przestrzegania porozumienia paryskiego jest działaniem na rzecz pokoju.
W 2019 roku zgłosili Thunberg do Pokojowej Nagrody Nobla politycy norweskiej Socjalistycznej Partii Lewicy.
W tym roku zgłoszenia były przyjmowane do 1 lutego. Norweski Komitet Noblowski nie komentuje publicznie nominacji. Nazwiska kandydatów oraz nazwy organizacji pozostają tajne przez 50 lat. Zwykle ujawniają je jednak osoby zgłaszające swoich faworytów.
O Grecie Thunberg stało się głośno z powodu jej "strajku szkolnego dla klimatu": od września 2018 roku nastolatka co piątek protestowała z transparentem o takiej treści przed gmachem szwedzkiego parlamentu, domagając się podjęcia przez władze poważnych działań w walce ze zmianami klimatu.
Twierdziła, że na strajki ma pozwolenie nauczycieli. W czerwcu tego roku skończyła szkołę podstawową.
Działania nastolatki dały początek światowym ruchom. Szwedka zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych "Piątkami dla Przyszłości" ("Fridays for Future"), jest również inicjatorką globalnego ruchu "Młodzież dla klimatu".
Przemawiała podczas szczytów klimatycznych ONZ COP24 w Katowicach i COP25 w Madrycie. Prestiżowy amerykański "Time" uznał ją za Człowieka Roku 2019.
W 2019 roku Szwedka otrzymała tzw. alternatywnego Nobla, czyli nagrodę Right Livelihood Award. Jak uzasadniła fundacja Right Livelihood, Thunberg "dała głos pokoleniu, które będzie musiało ponieść konsekwencje naszej politycznej niezdolności do powstrzymania zmian klimatu".