55,5 proc. głosujących w niedzielnym referendum mieszkańców Czarnogóry opowiedziało się za niezależnością tego kraju od Serbii - to oficjalne i ostateczne wyniki głosowania. Unia Europejska wymagała, by za lub przeciw niepodległości było co najmniej 55 proc. głosujących.
Czarnogóra jako niepodległe państwo będzie zaczynać niemal od zera na międzynarodowej arenie; będzie musiała ubiegać się o członkostwo w ONZ, Unii Europejskiej i innych międzynarodowych instytucjach. W stosunkach z Serbią zyska jednak silny argument - niepodległość Czarnogóry pozbawiła Belgrad bezpośredniego dostępu do Adriatyku.
Licząca 650 tysięcy mieszkańców Czarnogóra była jedyną republiką byłej Jugosławii, która po rozpadzie państwa we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku zdecydowała się na unię z Serbią.
Niepodległym państwem po raz ostatni i jedyny Czarnogóra była przez 40 lat w okresie 1878-1918 pod rządami króla Nikoli I Petrovicia. Przez dalsze 87 lat Serbowie i Czarnogórcy byli obywatelami tego samego kraju, choć pod zmienianą nazwą.