20 tys. ludzi w 22 krajach skazano w ubiegłym roku na śmierć; stracono ponad 2 tys. osób – informuje Amnesty International. 80% egzekucji wykonano w Chinach. Coraz więcej krajów odchodzi jednak od kary śmierci.
W 2004 roku stracono prawie 4. tys. osób. Amnesty International uważa, że jest to dowód, że rządy słuchają argumentów zwolenników jej zniesienia. Ostatnio zrezygnowały z niej Meksyk i Liberia. W Chinach karą śmierci zagrożonych jest 70 rodzajów zbrodni i przestępstw, w tym oszustwa podatkowe i defraudacja. Władze tego kraju nie udostępniają pełnych statystyk dotyczących egzekucji.
W Iranie w 2005 roku ośmiu ludzi poniosło śmierć za czyny, które popełnili jako nieletni. Dwóch z nich w chwili egzekucji nadal nie miało 18 lat. USA zabroniły wykonywania kary śmierci na młodocianych przestępcach w marcu 2005 roku.
W 1977 roku karę śmierci usunęło z kodeksów karnych 16 krajów. Obecnie, według AI, w praktyce nie jest stosowana w 122 państwach. 74 kraje utrzymały karę śmierci, a 11 zachowuje ją dla wyjątkowych przestępstw, w tym zbrodni wojennych. W Polsce ostatni wyrok śmierci wykonano w 1988 roku. Uchwalony w 1997 roku Kodeks Karny jako najwyższy wymiar kary przewiduje dożywocie.