Michał K. - były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych - zwolniony z aresztu. Zdecydował o tym brytyjski sąd. K. wyszedł z aresztu za kaucją.

Warunkowe zwolnienie Michała K. oznacza, że będzie odpowiadać przed sądem ekstradycyjnym z wolnej stopy. Pełną rozprawę ekstradycyjną zaplanowano na 21 lipca. Potrwa do 25 lipca. 

Mecenas Adam Gomoła, jeden z obrońców Michała K. zapowiedział, że jego klient będzie nieustannie czynił starania o wydanie mu listu żelaznego.

O decyzji brytyjskiego sądu ws. Michała K. informował w mediach społecznościowych europoseł PiS Piotr Müller. 

"Jak widać tam nie podzielają reżimowej polityki Bodnara i Tuska. Tymczasem władza w Polsce na spadające sondaże ma jeden sposób - kolejne represje wobec urzędników, których jedyną winą była praca dla "niewłaściwego" rządu. Mają jeden cel: zatrzymać, zaszczuć, zastraszyć. Zniszczyć życie matkom, dzieciom, całym rodzinom w imię politycznych interesów. Drożyzna, złamane obietnice, Polakom żyje się gorzej, więc trzeba po raz kolejny użyć schematu "rozliczenia". To ich metoda" - dodał były rzecznik rządu Mateusza Morawieckiego.

Prokuratura 22 sierpnia 2024 r. poinformowała, że w śledztwie w sprawie nieprawidłowości w RARS wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów b. szefowi Agencji Michałowi K. i Pawłowi S. Chodzi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miejsce pobytu obu podejrzanych było nieznane.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na wniosek prokuratora zgodził się wtedy na aresztowanie Michała K., co pozwoliło na wszczęcie poszukiwań listem gończym i wydanie europejskiego nakazu aresztowania. 2 września K. został zatrzymany w Londynie. Polska zwróciła się o jego ekstradycję.

Śledztwo ws. RARS

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości w RARS wszczęto 1 grudnia 2023 r. i prowadzi je obecnie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Dotyczy ono m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników RARS podczas organizowania i realizowania zakupu towarów, a tym samym działania na szkodę interesu publicznego od 23 lutego 2021 r. do 27 listopada 2023 r. w Warszawie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Podstawą wszczęcia śledztwa były zgromadzone przez CBA materiały o charakterze niejawnym i dwa zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Na dalszym etapie śledztwa GIIF złożył dwa kolejne zawiadomienia o podejrzeniu "prania brudnych pieniędzy".