Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r. - głosi przyjęta uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Stanowisko Sądu Najwyższego wspiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r. - głosi przyjęta uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Stanowisko Sądu Najwyższego wspiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.
I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf /Jakub Kamiński /PAP

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski po zakończeniu posiedzenia ZO Sędziów SN w czwartek przekazał, że 63 sędziów uczestniczących w spotkaniu, jednogłośnie przyjęło dwie uchwały.

My sędziowie Sądu Najwyższego uczestniczący w Zgromadzeniu Ogólnym SN w dniu 28 czerwca 2018 r., pamiętając o złożonym ślubowaniu sędziowskim i wierni Konstytucji RP, która jest najwyższym prawem RP, stwierdzamy, że sędzia SN prof. Małgorzata Gersdorf zgodnie z bezpośrednio stosowanym art. 183 ust 3 konstytucji pozostaje do dnia 30 kwietnia 2020 r. pierwszym prezesem SN, kierującym instytucją, w której pełnimy nasza służbę społeczeństwu - głosi uchwała.

Uznajemy, że nie można, zgodnie z regułami obowiązującymi w prawie, nie można w trybie ustawy, zmieniać jasnej, kategorycznej i pełnej normy, wynikającej wprost z konstytucji. Tam kadencja I prezesa SN została uregulowana i zgodnie z zasadami prawodawstwa obowiązuje zakaz regulowania tej samej materii w drodze ustawy, a więc aktu, który zawsze powinien być zgodny z konstytucją - dodał Laskowski. 

ZO SN: Usunięcie z SN znacznej liczby sędziów - naruszeniem niezależności sądownictwa

Usunięcie ze składu Sądu Najwyższego znacznej liczby sędziów to naruszenie przez władzę ustawodawczą jednej z podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa, które w najbliższym czasie istotnie zakłóci normalne funkcjonowanie sądów -  głosi  uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN.

Rzecznik prasowy SN sędzia Michał Laskowski po zakończeniu posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN w czwartek przekazał, że 63 sędziów uczestniczących w spotkaniu, jednogłośnie przyjęło dwie uchwały.

W pierwszej uchwale podkreślono, że Sędzia Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r.

W drugiej uchwale ZO SN podkreślono, że "niezgodna z art. 180 ust. 1 konstytucji regulacja zawarta w art. 111 par. 1 ustawy o Sądzie Najwyższym z dniem 4 lipca 2018 usuwa ze składu SN znaczną liczbę sędziów". 

Stanowi to oczywiste naruszenie przez władzę ustawodawczą jednej z podstawowych gwarancji niezależności sądownictwa i już w najbliższym czasie istotnie zakłóci normalne funkcjonowanie sądów - czytamy w uchwale. 

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "IUSTITIA" wsparło stanowisko sędziów SN

Stanowisko Sądu Najwyższego wspiera Stowarzyszenie Sędziów Polskich "IUSTITIA". 

Od dzisiaj, codziennie o godz. 21:00 przed budynkiem Sądu Najwyższego będą odbywały się spotkania osób, które nie zgadzają się na odesłanie sędziów w stan spoczynku. 

Organizatorzy podkreślają, że to inicjatywa obywatelska, dlatego proszą o nieprzynoszenie symboli partyjnych.

Spór między PiS i PO o Sąd Najwyższy

Kierujemy się opinią, która mówi, że zmiana na stanowisku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego jest możliwa - tak szef klubu PiS Ryszard Terlecki skomentował uchwałę przyjętą przez sędziów Sądu Najwyższego. 

Liczę w ogóle na rozsądek, że nie będziemy naginać prawa do poglądów politycznych - stwierdził Terlecki.

Jan Grabiec z PO uważa jednak, że to PiS nagina prawo.

Żadne pomysły PiS-u na skracanie tych kadencji nie są zgodne z przepisami. Sędziowie powinni - mają taki moralny obowiązek - stać na straży prawa - podkreślił.

Zdaniem Platformy Obywatelskiej, ustawa o Sądzie Najwyższym niszczy trójpodział władzy w Polsce.

Wiceszef MS: Misja prezes Gersdorf w SN kończy się niezależnie od tego, co uchwalą sędziowie SN

Jest oczywiste, że misja I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf kończy się niezależnie od tego co uchwali Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN - powiedział wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak odnosząc się do podjętej w czwartek uchwały sędziów SN.

W czwartek Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego przyjęło dwie uchwały. W pierwszej z nich sędziowie oświadczyli, że Małgorzata Gersdorf pozostaje zgodnie z Konstytucją RP pierwszym prezesem Sądu Najwyższego do dnia 30 kwietnia 2020 r.

Wiceminister Piebiak w rozmowie z PAP wskazał, że Zgromadzenie Ogólne SN "może podjąć dowolną uchwałę, ale nie jest to podmiot, który w jakikolwiek sposób jest upoważniony do formalnego wypowiadania się w kwestii zgodności danej regulacji z konstytucją". Od tego jest inny organ i sędziowie SN powinni o tym wiedzieć - dodał.

Według wiceministra, uchwała jest wyrazem woli zamanifestowania przez sędziów SN swojego przywiązania do aktualnej prezes Sądu Najwyższego. Wydaje się, że jest to mało stosowne. Nie do tego służy instytucja uchwał ZO SN - podkreślił Piebiak.

Oczywiste jest dla nas, że kończy się misja pani prezes Gersdorf w Sądzie Najwyższym, niezależnie od tego co Zgromadzenie Ogólne Sędziów SN uchwali - dodał wiceszef MS.

Jak wskazał, zgodnie z obowiązująca ustawą prezes Gersdorf osiągnęła wiek, który obliguje ją jako sędzię do przejścia w stan spoczynku. Chyba, że wystąpiłaby ze stosownym wnioskiem do prezydenta. Skoro tego nie zrobiła to przechodzi w stan spoczynku 3 lipca br. - oświadczył Piebiak.

I prezes SN Małgorzata Gersdorf: Uważam, że złamano konstytucję

13 czerwca I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf przedstawiła informację o funkcjonowaniu SN w ubiegłym roku przed sejmową komisją sprawiedliwości. Dalej uważam, że złamano konstytucję i dalej uważam, że będę prezesem Sądu Najwyższego do 2020 roku - w swojej opinii i świata na pewno też - mówiła w rozmowie z RMF FM.

Prof. Małgorzata Gersdorf stwierdziła, że zmiany wprowadzone przez PiS miały negatywny wpływ na funkcjonowanie Sądu Najwyższego, m.in. spowolniły wydawanie orzeczeń, powodowały też niepewność sędziów.

Płynne zarządzanie SN okazało się nie w pełni możliwe - podkreśliła. 

W rozmowie z dziennikarzami I prezes SN była pytana o list Naczelnej Rady Adwokackiej, która apeluje do Komisji Europejskiej i prosi o skierowanie ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i tymczasowe wstrzymanie usunięcia części sędziów SN.

Na to może być już za późno - oceniła prof. Gersdorf. Byłoby pięknie, ale nie wiem, czy mogę liczyć na to- dodała. 

Prof. Gersdorf podkreśliła też, że Sąd Najwyższy po przerwaniu jej kadencji będzie już inną instytucją. 

(ph)