Na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się XXV wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. Spotkaniu towarzyszyła akcja szczepień przeciw Covid-19, a szpitalu polowym można było skorzystać z bezpłatnych badań medycznych.
Jubileuszowe i charytatywne przedsięwzięcie ruszyło dzisiaj o godz. 11:00 na Rynku Głównym. Organizatorzy byli przygotowani na wydanie 40-50 tys. potraw wigilijnych. Kucharze przygotowali dla nich: barszcz, pierogi, krokiety, bigos oraz kaszę z grzybami.
Uczestnicy niedzielnego spotkania dostali także paczki, a w nich: słodycze, konserwy, kawę, herbatę i owoce.
Spotkanie na Rynku zostało zorganizowane z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych - wydzielone były sektory i rozdawane maski.
Osoby potrzebujące, podobnie jak w latach poprzednich, mogły skorzystać z bezpłatnych badań medycznych w specjalnie przygotowanym do tego celu szpitalu polowym - lekarze świadczyli m.in. specjalistyczne konsultacje kardiologiczne, internistyczne, ortopedyczne czy stomatologiczne.
Dodatkowo miały one możliwość wykonania szczepienia przeciwko Covid-19.
Szpital to bardzo ważna inicjatywa, bo jest to rzadka okazja, aby bezdomni mogli uzyskać poradę lekarską i mieć postawioną diagnozę - mówi organizator wydarzenia Jan Kościuszko.
Personel szpitala stanowili lekarze i wolontariusze związani z Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Związkiem Polskich Kawalerów Maltańskich, Klubem Absolwenta Collegium Medicum UJ i Fundacją Przystań Medyczna. Namiot zorganizowali strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie.
W organizację wigilii od kilku lat włączają się wolontariusze i podopieczni Fundacji im. Brata Alberta z podkrakowskich Radwanowic. Jak informował prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, pomagali oni w wydawaniu posiłków i paczek żywnościowych.
Pomagamy przy organizacji samego wydarzenia, ale także mamy swoje kontakty jeśli chodzi o bezdomnych, samotnych, ludzi potrzebujących, niepełnosprawnych, którzy przychodzą na Rynek - wskazał ks. Isakowicz-Zaleski.