Ponad 10 tysięcy razy interweniowali dzisiaj strażacy w związku z wichurami. 3 osoby zginęły. Najnowsze informacje, filmy i zdjęcia dot. wichur znajdziesz w naszej relacji! Choć IMGW odwołał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia o silnym wietrze, zagrożenie nie ustało. Meteorolodzy wciąż przestrzegają przed wichurami - na południu Polski i w centrum obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty kraju pierwszego stopnia.
Relacja na żywo została zakończona. Najważniejsze informacje pogodowe znajdziecie na RMF24.pl
· Połamane drzewa, zerwane dachy, poszkodowani ludzie - to nie tylko dotychczasowy bilans wichury, ale i prognoza na najbliższą dobę. Niszczycielska siła wiatru nie słabnie, z każdą godziną przybywa zniszczeń.
· Choć IMGW odwołał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia o silnym wietrze, zagrożenie nie ustało. Meteorolodzy wciąż przestrzegają przed wichurami - na południu Polski i w centrum obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty kraju pierwszego stopnia.
· Do godz. 15 strażacy w całej Polsce odnotowali już ponad 10 tys. zdarzeń w związku z wiatrem. Jednak z powiatowych komend Straży Pożarnej z każdą godziną spływają informacje o kolejnych interwencjach.
· Wciąż aktualny jest apel stołecznych Lasów Miejskich, które przestrzegają, że w skutek wichury na terenach leśnych jest wiele powalonych lub uszkodzonych drzew i gałęzi, które mogą spaść w każdej chwili.
Do godz. 15 strażacy w całej Polsce odnotowali już ponad 10 tys. zdarzeń w związku z wiatrem. Jednak z powiatowych komend Straży Pożarnej z każdą godziną spływają informacje o kolejnych interwencjach.
"Wywrócone lub połamane drzewa, zerwane linie energetyczne czy przewrócona wiata garażowa. Zachowajmy ostrożność i rozwagę, bo wiało będzie całą noc" - informuje straż pożarna z podwarszawskiego Legionowa.
Wszystkie linie kolejowe w woj. zachodniopomorskim są już przejezdne - poinformowały w czwartek PKP PLK. Ruch na trasie między Gryfinem a Chojną został przywrócony po jednym torze.
Służby techniczne pracują jeszcze nad usunięciem skutków wichury, ale wszystkie linie kolejowe są już przejezdne - poinformował rzecznik prasowy PKP PLK Bartosz Pietrzykowski.
Po jednym torze wznowiono ruch na trasie między Chojną a Gryfinem. Utrudnienia spowodowały powalone przez silny wiatr drzewa, które spadły na sieć trakcyjną.
Od godz. 8 w środę do godz. 18.30 w czwartek w związku z silnym wiatrem straż pożarna w województwie zachodniopomorskim interweniowała 782 razy, głównie usuwała powalone drzewa. Najczęściej w powiecie gryfińskim.
W wielkopolskim Żelazkowie wichura uszkodziła dach i okna szkoły podstawowej oraz boisko Orlik. Cały teren szkoły wygląda jak wielkie gruzowisko, stojące w pobliżu metalowe garaże zostały przeniesione w kawałkach przez huragan na teren szkoły - powiedziała wójt Sar. Z kolei na boisku wichura zdewastowała ogrodzenie i oświetlenie.
Władze gminy zdecydowały o zawieszeniu zajęć szkolnych do odwołania z uwagi na konieczność naprawy dachu. Niewykluczone, że dzieci będą musiały na jakiś czas powrócić do nauki zdalnej.
Huragan zniszczył też dachy ponad 20 domów. Dwa domy nie nadają się do zamieszkania. Jednej rodzinie zapewniliśmy lokal zastępczy, inna skorzystała z pomocy rodziny - wyjaśniła z-ca wójta.
Pracownicy gminy liczą straty i przygotowują protokoły do uzyskania ewentualnych odszkodowań. Każdemu z poszkodowanych przysługuje 6 tys. zł w ramach tzw. doraźnej pomocy. Mieszkańcy będą mogli też liczyć na pomoc rządu w postaci dotacji do 200 tys. zł na odbudowę zniszczonych domów i do 100 tys. na odbudowę budynków gospodarczych.
Mieszkańcy czterech mieszkań z zawalonej części kamienicy w Radomiu otrzymali propozycję spędzenia nocy w miejscowym internacie - poinformowała rzeczniczka prezydenta miasta Katarzyna Piechota-Kaim.
W części kamienicy przy ul. 25 Czerwca, ktora uległa w czwartek zawaleniu, znajdowały się cztery mieszkania. Rzeczniczka magistratu powiedziała, że obecnie dwa lokale nie nadają się w ogóle do użytku, a w dwóch kolejnych nie doszło do zniszczeń. Mieszkańcom zaproponowano nocleg w bursie.
"Pięć osób już znajduje się w bursie, trzy zastanawiają się, czy skorzystać z tej propozycji, czy też spędzić noc u rodziny lub znajomych" - przekazała PAP Piechota- Kaim.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi i synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem w woj. łódzkim w czwartek wieczorem i w nocy. Miejscami porywy mogą dochodzić do 90 km/h. Obowiązujące ostrzeżenie zmniejszono z drugiego na pierwszy stopień.
Jak przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w wydanym w czwartek ostrzeżeniu, silny wiatr z dużym prawdopodobieństwem może występować w Łódzkiem także do godz. 6 w piątek.
"Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h, z zachodu" - przekazało IMGW.