Policja ostrzega przed oszustami, którzy rozsyłają SMS-y o rzekomej niedopłacie za energię. Taką wiadomość dostali w ostatnim czasie mieszkańcy Zielonej Góry.
Niemal każdego dnia na policję zgłaszają się osoby, które dostały podejrzane SMS-y, maile albo wiadomości w komunikatorach internetowych.
Mundurowi ostrzegają przed tak zwanym oszustwem na blik. Ktoś podszywa się pod naszych znajomych i wysyła "niewinną" wiadomość z prośbą o pożyczkę. Oszukana osoba generuje w swojej aplikacji bankowej kod do płatności i niczego nie świadoma przesyła oszustowi. Ten natychmiast wypłaca te pieniądze w bankomacie.
W ostatnich dniach zielonogórzanie dostają SMS-y od oszustów podszywających się pod firmę energetyczną. W wiadomości jest informacja o "drobnej" niedopłacie, ale jest też "groźba" wyłączenia prądu w mieszkaniu czy domu. Oczywiście "dla ułatwienia" w wiadomości jest także link umożliwiający szybkie "rozwiązanie problemu". Ponieważ kwota jest niewielka, a ryzyko wyłączenia prądu nas przeraża klikamy szybko w podany link, żeby załatwić sprawę.
Przestrzegamy: nigdy nie należy klikać w takie linki!
Kliknięcie w niego powoduje, że na nasz telefon zainstalujemy hakerskie oprogramowanie. Jego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej.
Fałszywy link przekieruje nas do fałszywej strony naszego banku, a oszuści natychmiast po uzyskaniu naszych loginów i haseł ukradną z konta pieniądze.
Pamiętajmy, że do swojego konta bankowego logujemy się zawsze wpisując nazwę strony i sprawdzając, czy jest to bezpieczne połączenie. Informuje nas o tym kłódka w adresie internetowym strony banku.
Pamiętajmy też, aby nie instalować na naszych telefonach żadnych podejrzanych aplikacji.
Zasady bezpieczeństwa w sieci:
- Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
- Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
- Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych - takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
- Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
- Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów - pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
- Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).