Władze rzeszowskiego więzienia chcą, żeby do czasu uprawomocnienia się postanowienia sądu Mariusz Trynkiewicz pozostał w izolacji. Taki wniosek trafił już do sądu. 10 lutego będzie on rozpatrywał wcześniejszy wniosek dyrektora więzienia o uznanie pedofila - mordercy za osobę m.in. stwarzającą zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.
11 lutego Mariuszowi Trynkiewiczowi kończy się kara pozbawienia wolności. Jak wyjaśnia rzeczniczka Sądu Okręgowego w Rzeszowie Marzena Ossolińska-Plęs, sąd na rozpatrzenie wniosku o izolację ma 7 dni. Jednak jak dodaje "sąd będzie działał szybko, bez zbędnej zwłoki".
Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski tłumaczył, że postępowanie dotyczące izolacji skazanego stwarzającego zagrożenie już po odbyciu przez niego kary toczy się według kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym "istnieje możliwość skorzystania z instytucji nadania wyrokowi, nawet nieprawomocnemu, rygoru natychmiastowej wykonalności, a także zabezpieczenia na czas postępowania". Są więc instytucje pozwalające doprowadzić to postępowanie do finału w taki sposób, aby apelacja nie odbywała się z wolnej stopy - dodaje wiceminister. Trynkiewicz - w 1988 r. zabił czterech chłopców - został skazany na karę śmierci, zamienioną potem na 25 lat więzienia.
Zaplanowana na 10 lutego rozprawa odbędzie się z wyłączeniem jawności. Trynkiewicz będzie w niej uczestniczył. Opinie biegłych w jego sprawie wpłynęły już do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Opracowało je dwóch psychiatrów, psycholog i seksuolog. Biegli mieli pełną dokumentację dot. Trynkiewicza. Wcześniej badali go w więzieniu.
Karę pozbawienia wolności najpierw odbywał w zakładzie karnym w Strzelcach Opolskich, skąd w 2012 r. trafił do więzienia w Rzeszowie na oddział dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z zaburzeniami preferencji seksualnych.
Ustawa o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób weszła w życie 22 stycznia. Umożliwia ona na mocy decyzji sądu cywilnego zastosowanie wobec takiej osoby, już po odbyciu przez nią kary więzienia, nadzoru prewencyjnego lub leczenia w ośrodku zamkniętym utworzonym w Gostyninie.