Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan Wasz przybędzie. To pierwsze słowa osobistych zapisków Jana Pawła II z 6 marca 1979 roku. Watykan opublikował duchowy testament polskiego papieża. Z treści zapisków Jana Pawła II widać jak wielkim i skromnym człowiekiem był papież.
W swej ostatniej woli Jan Paweł II prosi wszystkich o przebaczanie i o modlitwę. Proszę o modlitwę, aby Miłosierdzie Boże okazało się większe od mojej słabości i niegodności. (1979)
Jan Paweł II, wielki patriota, w dokumencie wielokrotnie wspomina Polskę i Polaków; w testamencie jest wiele odnośników do rodzinnego kraju. Polska pojawia się chociażby przy okazji wytycznych w sprawie pogrzebu. O miejscu pogrzebu niech zdecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy (1979) Wyjaśniam, że mam na myśli Metropolitę Krakowskiego lub Radę Główną Episkopatu Polski. Kolegium Kardynalskie zaś proszę, aby ewentualnym prośbom w miarę możności uczynili zadość (1982).
W marcu 1985 papież dopisał: Kolegium nie ma żadnego obowiązku pytać w tej sprawie Rodaków. Może jednak to uczynić, jeśli z jakichś powodów uzna za stosowne.
Papież chciał, by pochowano go tak jak papieża Pawła VI, w gołej ziemi, a nie w sarkofagu.
Jan Paweł II wspominał w testamencie prymasa Wyszyńskiego i jego słowa, mówiące, by wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie.
Z testamentu wynika też, że po zamachu w 1981 roku utwierdził się w przekonaniu, że Pan Bóg wyznaczył go, by kierował Kościołem dalej, do końca. Ufam, że On Sam pozwoli mi rozpoznać, dokąd mam pełnić tę posługę, do której mnie wezwał w dniu 16.października 1978. Proszę Go, ażeby raczył mnie odwołać wówczas, kiedy Sam zechce. (2000)
Na sam koniec Jan Paweł II zostawiał prośbę dotyczącą jego rzeczy prywatnych. Chciał, by zajął się nimi abp Dziwisz. Notatki osobiste polecił spalić, a rzeczy codziennego użytku rozdać wedle uznania.
Testament papieża liczy 15 stron, został napisany w języku polskim. Jan Paweł II spisywał go w różnych momentach pontyfikatu, pierwsze zapiski pochodzą z 1979.
W Watykanie odbyło się dziś czwarte od śmierci Jana Pawła II spotkanie Kongregacji Kardynałów. Według "Corriere della Sera", podczas wczorajszego spotkania dziekan Kolegium
Kardynalskiego kardynał Joseph Ratzinger próbował zakazać purpuratom kontaktowania się z prasą do czasu zakończenie konklawe. Sprzeciwiło się temu wielu kardynałów.
Ostatecznie purpuraci ustalili, że będą udzielać wywiadów, ale wyłącznie na temat Jana Pawła II, jego dziedzictwa oraz przyszłości Kościoła. Zakazem objęto natomiast wypowiedzi dotyczące konklawe i spekulacji na temat następnego papieża. Na pierwszej po śmierci papieża kongregacji kardynałowie złożyli przysięgę, iż dotrzymają tajemnicy we wszystkich sprawach związanych z wyborem biskupa Rzymu.