​Drugi stopień zagrożenia lawinowego - w pięciostopniowej skali - obowiązuje w Bieszczadach, Karkonoszach, Tatrach i w obszarze Babiej Góry. W bieszczadzkich dolinach leży blisko 30 cm śniegu, z kolei na Markowych Szczawinach na północnych stokach Babiej Góry pokrywa śnieżna ma obecnie 55cm.

Bieszczady

Zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim w masywach Wielkiej i Małej Rawki, Szerokiego Wierchu, Tarnicy oraz połonin Wetlińskiej i Caryńskiej - przypomniał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Waldemar Olszewski.

Wyjaśnił, że dotyczy ono głównie północnych stoków. Występuje w miejscach odłożenia większych ilości śniegu przetransportowanego przez wiatr - dodał Olszewski.

W ocenie GOPR, w Bieszczadach są trudne warunki turystyczne. Większość szlaków górskich jest oblodzona - zauważył ratownik.

Rano w Ustrzykach Górnych i Cisnej były 3 stopnie mrozu. Jest bezwietrznie lub wieje słaby wiatr. Na połoninach widoczność nie przekracza 50 metrów.

W bieszczadzkich dolinach leży blisko 30 cm śniegu, a powyżej górnej granicy lasu miejscami pokrywa śnieżna dochodzi do półtora metra.

Tatry

W Tatrach pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Warunki do wędrówek są niekorzystne. 

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości - podkreślono w komunikacie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Na sobotę prognozowany jest silny wiatr z północy połączony z opadami śniegu. W związku z tym sytuacja lawinowa ulegnie pogorszeniu. Przewiduje się, że jutro będzie obowiązywał trzeci stopień zagrożenia.

Obszar Babiej Góry i Karkonosze

Tutaj również obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Na Markowych Szczawinach (1180m npm) na północnych stokach Babiej Góry pokrywa śnieżna ma obecnie 55cm, a temperatura wynosi -3 stopnie Celsjusza. Warunki do wędrówki są niekorzystne.

Z kolei w Karkonoszach zwiększone zagrożenie lawinowe występuje głównie w rejonie Kotłów polodowcowych. 

W ciągu dnia możliwe są niewielkie przelotne opady śniegu, deszczu oraz wzrost temperatury.

(ł)