Dziś o godz. 9:00 rozpoczął się pierwszy próbny egzamin ósmoklasisty. W pierwszym dniu uczniowie zmierzą się z językiem polskim. Na wykonanie wszystkich zadań będą mieli 120 minut.

Rozpoczynają się próbne egzaminy ósmoklasistów. Od dziś do środy uczniowie klas 8 szkół podstawowych będą mieli możliwość sprawdzenia swojej dotychczasowej wiedzy z zakresu języka polskiego, matematyki i języka obcego.

Dziś o godz. 9:00 rozpoczął się próbny egzamin z języka polskiego. Uczniowie będą musieli zmierzyć się zarówno z zadaniami zamkniętymi, jak i otwartymi. Do napisania będzie także wypracowanie na jeden z wybranych przez siebie tematów.

Próbny egzamin potrwa 120 minut i będzie sprawdzianem przed ostatecznym egzaminem w maju 2025 roku.

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała, że udostępni arkusze na swoich stronach - tak, aby umożliwić wzięcie udziału w próbnym egzaminie uczniom, którzy z różnych względów nie będą mogli uczestniczyć w nich w szkole. Arkusze z próbnych egzaminów będzie można znaleźć także na RMF24.pl.

Nowa podstawa programowa

Wiosną 2025 r. egzamin ósmoklasisty przeprowadzony będzie na podstawie wymagań podstawy programowej, a nie jak w ostatnich kilku latach - na podstawie wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19. Warto dodać, że od 1 września 2024 r. w szkołach realizowana jest odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego.

Arkusze wypełnione przez uczniów sprawdzać będą nauczyciele z ich szkół. Zasady oceniania rozwiązań zadań z egzaminu próbnego ósmoklasisty zostaną zamieszczane 10 grudnia.

Dyrektor CKE przypomniał, że w próbnych egzaminach chodzi o przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej dzięki wskazaniu, co robi dobrze, a co wymaga poprawy. Za nieuzasadnione uznaje się natomiast wystawianie ocen na podstawie wyniku uzyskanego z testu.