Szkolenia na temat zachowania w przypadku zagrożenia lub ataku terrorystycznego dla uczniów, edukację antyterrorystyczną podczas imprez masowych lub poprzez nośniki w autobusach i tramwajach – proponują radni PiS w Krakowie w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym.

Szkolenia na temat zachowania w przypadku zagrożenia lub ataku terrorystycznego dla uczniów, edukację antyterrorystyczną podczas imprez masowych lub poprzez nośniki w autobusach i tramwajach – proponują radni PiS w Krakowie w związku z rosnącym zagrożeniem terrorystycznym.
Radni PiS chcą edukacji antyterrorystycznej w Krakowie. "Mieszkańcy nie są przygotowani" /Maciej Nycz /Archiwum RMF FM

Według radnych przydatny byłby również "kieszonkowy pakiet bezpieczeństwa" wydrukowany w formie broszury lub na karcie plastikowej z procedurami, jak zachować się w przypadku zagrożenia terrorystycznego.

Projekt, który chcemy przedłożyć pod obrady RMK, to uchwała kierunkowa, która ma na celu wyznaczenie działań prezydenta Krakowa zmierzających do podniesienia świadomości mieszkańców, jak zachować się w sytuacji, gdyby ktoś z nas stał się ofiarą, świadkiem czy uczestnikiem zamachu terrorystycznego. Mam wrażenie, że jako mieszkańcy nie jesteśmy do tego przygotowani - powiedział radny z PiS Łukasz Słoniowski podczas konferencji prasowej.

Nasze propozycje to szkolenia, treningi w szkole, edukacja podczas imprez masowych poprzez filmy wyświetlane w przerwach, a także wykorzystanie nośników w autobusach i tramwajach do szkoleń - powiedział radny. Nie chcemy poszerzać kompetencji samorządu do walki z terroryzmem, bo to jest kompetencja państwa. Wiem, że miasto jest dobrze przygotowane, mamy procedury na wypadek niebezpieczeństwa, służb miejskie działają właściwie. Chcemy tylko, żeby mieszkańcy mogli też być przygotowani na takie sytuacje - podkreślił Słoniowski.

Według radnego Michała Drewnickiego proponowane rozwiązania mogłyby się znaleźć w programie "Bezpieczny Kraków", którego celem jest podniesieniu poziomu bezpieczeństwa mieszkańców.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Uważam, że program "Bezpieczny Kraków" należałoby dostosować do bieżących zagrożeń. Zamiast np. rozdawania opasek odblaskowych, można rozdawać broszurkę lub kartę plastikową, na której znalazłyby się informacje, jak rozpoznać i jak reagować na zagrożenie terrorystyczne. Wszędzie są broszurki przeciwpożarowe, natomiast nigdzie nie ma informacji na temat postępowania w przypadku terroryzmu - podkreślił Drewniecki.

Głównie chodzi o to, żeby mieszkańcy wiedzieli jak reagować na takie zagrożenia. Sądzę, że taki kieszonkowy pakiet bezpieczeństwa spełniłby swoje zadanie - dodał radny.

Radni poinformowali, że założenia programu były już dyskutowane przed miesiącem podczas obrad komisji edukacji RMK. Projekt edukacji antyterrorystycznej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych przygotowała Młodzieżowa Rada Krakowa.

(az)