Trzech prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło w skład zespołu powołanego do wyjaśnienia okoliczności przypadków pedofilii w kościele, przedstawionych w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Prokuratorska specgrupa zaczęła już działać.
Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada - prokuratorska specgrupa ma dokonać tzw. oceny prawno-karnej zdarzeń przedstawionych w filmie braci Sekielskich. Zajmują się tym śledczy z departamentu postępowań przygotowawczych.
Po pierwsze muszą ustalić, czy pokazane przypadki były przedmiotem postępowań karnych. Sprawdzane ma być również, czy w sprawie tych zdarzeń były składane zawiadomienia, jeśli tak - czy prokuratura podjęła działania i na jakim są etapie. Kolejna rzecz to sprawdzenie możliwości wszczęcia nowych postępowań.
Na razie nie wiadomo, czy specjalny zespół będzie badał ewentualną odpowiedzialność przełożonych księży, którzy prowadzili zajęcia z dziećmi, mimo orzeczonego zakazu.
We wtorek rząd zaprezentował zmiany w prawie i przedstawił proponowane kary za przestępstwo pedofilii.
Premier powiedział na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro - po posiedzeniu rządu - że zasadniczym założeniem, które legło u podstaw prac nad nowelizacją Kodeksu karnego, była "potrzeba i konieczność ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne, jak życie, zdrowie, wolności seksualne czy własność".
W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego podwyższamy wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wprowadzamy taką zasadę, że zgwałcenie osoby małoletniej poniżej lat szesnastu jest zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności - dodał minister.
Najważniejsze zmiany proponowane przez rząd można znaleźć TUTAJ
W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.
W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.
W ciągu pięciu dni od premiery film został wyświetlony prawie 15 mln razy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Skory na blogu: "Tylko nie mów nikomu"? Powiedzcie wszystkim! >>>>
Grochot na blogu: Wstydzę się za swoich biskupów i za swój Kościół >>>>