Prezydent Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Do stopnia generała brygadiera został awansowany komendant główny tej formacji nadbryg. Leszek Suski, a do stopnia nadbrygadiera - m.in. szef RCB Marek Kubiak.
Obchody Dnia Strażaka na Placu Piłsudskiego połączone były z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, w której dziś służy prawie 30 tys. strażaków; w ochotniczych formacjach straży pożarnej - ok. 700 tys.
W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Obecne były także rodziny ponad 200 strażaków, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski.
Dziękuję za trud służby, za ratowanie życia, dziękuję za ofiarność, dziękuję za niezwykłe oddanie - niezwykłe oddanie służbie Bogu, Polsce, ale przede wszystkim człowiekowi, zwykłemu człowiekowi, którego życie, zdrowie i mienie na co dzień swoją służbą, swoim wysiłkiem ratujecie i zabezpieczacie - mówił prezydent do strażaków podczas uroczystości na placu Piłsudskiego.
Z całego serca dziękuję za to w imieniu Rzeczpospolitej, dziękuję w imieniu wszystkich Polaków, dziękuję w imieniu wszystkich moich rodaków - podkreślił Duda.
Jak wskazał, strażacy są niezwykle szanowani i niezwykle lubiani. Strażacy to ci, na których patrzy się z szacunkiem, na których patrzy się z podziwem. Strażak to wzór, strażak to człowiek godny zaufania, strażak to ktoś, kogo się podziwia za bohaterstwo, za odwagę. Strażak to ktoś, kto często widzi też i łzy wdzięczności - mówił prezydent.
Dziękuję za tę służbę i też w imieniu Rzeczpospolitej proszę o jeszcze. Ta służba jest wzorowa, ale - jak mówiłem do panów generałów i do tych, których przed momentem miałem zaszczyt odznaczyć - przecież zawsze może być jeszcze lepiej, nawet jeżeli jest wzorowa - powiedział Duda.
Być strażakiem to rzecz wielka. To najbardziej szanowana służba w Polsce. Dlaczego? Dlatego, że ludzie wiedzą, że zawsze kiedykolwiek będzie się działo coś złego wy będziecie pierwszymi, którzy dotrzecie i udzielicie im pomocy. Jesteście zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś, co wymaga wyjątkowych umiejętności, wyjątkowych działań. Jesteście zawsze wtedy, kiedy potrzebny jest ratunek, kiedy potrzebna jest pomoc, ale jesteście też w sytuacjach innych, kiedy dzieją się ważne w waszych miejscach, tam gdzie służycie, wydarzenia. I za to również należą wam się serdeczne podziękowania - powiedziała premier na placu Piłsudskiego w Warszawie.
Na ich ręce złożyła podziękowania wszystkim strażakom. Podziękowała też ich rodzinom i wszystkim, którzy ich wspierają.
Najkrótsze wyrazy wdzięczności, które można złożyć streszczają się w waszym zawołaniu: "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Ta dewiza przyświeca wam każdego dnia. I ta dewiza w najprostszy sposób streszcza sens waszego działania i to, co robicie, na co dzień - mówiła Beata Szydło do strażaków.
Życzyła, by służba przynosiła im satysfakcję, by spełniały się ich marzenia, ambicje i by zawsze mieli poczucie tego, że ludzie, którym pomagają obdarzają ich wdzięcznością i zawsze będą się do nich zwracali w potrzebie.
Każdy z nas chciał być strażakiem. Państwo dziś spełniliście te marzenia: jesteście oficerami Państwowej Straży Pożarnej. To wielkie wyróżnienie, ale to także wielka odpowiedzialność - powiedział minister.
Błaszczak dziękował strażakom za codzienną służbę. Kiedy rozmawiam z wami (...), słyszę od was, że często ścigacie się z czasem, gasicie pożary, ale rozpalacie także nadzieję. Dla was ochrona życia ludzkiego jest najwyższą wartością - powiedział.
Minister wspominał akcję strażaków po katastrofie budowlanej w Świebodzicach. Tam wykazaliście się bohaterską postawą w myśl przysięgi, którą składacie, przystępując do służby. Ta przysięga dla was to nie są jedynie słowa, to są czyny - stwierdził.
Podkreślił, że zadaniem rządu jest stwarzanie strażakom właściwych warunków do służby. Stąd też przyjęty program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. Ten program już wdrożyliśmy, stąd podwyższenie wynagrodzeń, tak żeby one były godne, stąd pieniądze przeznaczone na infrastrukturę i nowoczesny sprzęt, tak żebyście mogli nieść pomoc skutecznie, żebyście mogli realizować w praktyce to, czego się nauczyliście - powiedział szef MSWiA.
Praca w każdej formacji mundurowej jest zaszczytna i odpowiedzialna, a także niebezpieczna, ale misja strażaków jest szczególna. Narażając własne zdrowie, a czasem nawet życie, spieszycie z bliźnim z pomocą. Ratujecie ludziom życie i dobytek nieraz dorobek pracy kilku pokoleń" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do strażaków.
"Wiemy, że możemy na was polegać jak na Zawiszy, że możemy liczyć na wasze męstwo i ofiarność, że możemy mieć pewność, że zawsze pośpieszycie na ratunek" - dodał. Zaznaczył, że strażakom należy się najwyższe uznanie, najgłębszy szacunek i bezgraniczna wdzięczność wszystkich.
Kaczyński wspomniał "o chlubnej karcie zaangażowania strażackiego po stronie wolności", o której - zaznaczył - nie można zapominać. Przypomniał, że pod koniec listopada 1981 r. rozpoczął się strajk okupacyjny podchorążych, do których przyłączyli się członkowie uczelnianej "Solidarności". Dodał, że 2 grudnia 1981 r. komunistyczne władze zdecydowały się na rozwiązanie siłowe i na budynek Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej przypuścili szturm wyposażeni w ciężki sprzęt ZOMO-wcy i antyterroryści a także odcięto łączność. "Atak na szkołę historycy określają jako próbę generalną operacji wprowadzenia stanu wojennego" - dodał
Komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski został awansowany do stopnia generała brygadiera. To najwyższy stopień służbowy w PSP, odpowiadający "dwugwiazdkowemu" generałowi w wojsku i innych formacjach mundurowych.
Do stopnia nadbrygadiera, czyli na pierwszy stopień generalski w PSP, zostało awansowanych pięciu oficerów, którzy do tej pory mieli stopień starszego brygadiera. Wśród nich jest dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i były komendant główny PSP Marek Kubiak.
Taki sam awans otrzymał jeden z dwóch zastępców komendanta głównego PSP Marek Jasiński, dwaj komendanci wojewódzcy PSP - Janusz Halak z Kujawsko-Pomorskiego i Stanisław Nowak z Małopolski, a także rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Paweł Kępka.
Suski, który w grudniu skończy 60 lat, komendantem głównym PSP jest od grudnia 2015 r. Awans na stopień nadbrygadiera odebrał w maju 2016 r. W KG PSP służył od 1997 r., w latach 2002-05 był oddelegowany do MSWiA, a w latach 2005-07 pełnił funkcję pierwszego zastępcy komendanta głównego PSP. Potem przeszedł na emeryturę, na której był także sejmowym ekspertem do spraw ochrony przeciwpożarowej i zarządzania kryzysowego.
53-letni Kubiak dyrektorem RCB został w grudniu 2015 r. Był komendantem głównym PSP od kwietnia 2007 r. do stycznia 2008 r. W latach 2006-07 był komendantem wojewódzkim w Wielkopolsce, na tym stanowisku kierował m.in. gaszeniem pożaru Elektrowni Pątnów w Koninie. Po odejściu ze służby był radnym powiatowym z listy PiS w Turku.
Jasiński ma 53 lata i obecne stanowisko - zastępcy komendanta głównego PSP - objął w grudniu 2015 r. W KG PSP służy od 2007 r., najpierw jako dyrektor biura, potem doradca komendanta głównego, bywał także dowódcą grupy operacyjnej komendanta głównego PSP podczas działań ratowniczych. Od kwietnia 2005 r. do lutego 2007 r. był komendantem powiatowym PSP w Legionowie.
Halak, który ma 48 lat, strażakami w Kujawsko-Pomorskiem dowodzi od marca 2016 r. Wcześniej służył m.in. jako dowódca sekcji, starszy specjalista, dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej w Inowrocławiu, główny specjalista w KG PSP i naczelnik Wydziału Kadr komendy wojewódzkiej w Toruniu.
Nowak szefem małopolskich strażaków został w styczniu 2016 r. Wcześniej przez prawie 10 lat był zastępcą komendanta miejskiego w Krakowie. W latach 2001-06 służył w krakowskiej komendzie wojewódzkiej jako starszy specjalista i oficer operacyjny województwa.
Kępka rektorem-komendantem Szkoły Głównej Służby Pożarniczej został we wrześniu 2016 r., wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. naukowo-dydaktycznych i studenckich. Jest profesorem SGSP, z którą związany jest przez całą karierę zawodową. Kierował zakładem zarządzania kryzysowego oraz katedrami badań bezpieczeństwa i inżynierii bezpieczeństwa, był prodziekanem wydziału inżynierii bezpieczeństwa cywilnego. Jest ekspertem NATO, wykładowcą zarządzania kryzysowego i projektowania systemów bezpieczeństwa, systemów informacji przestrzennych oraz metod ilościowych i jakościowych analizy ryzyka. W latach 2009-10 pracował też w RCB.
(ph)