Prawie tysiąc razy interweniowali strażacy w związku z opadami śniegu i porywistym wiatrem. Najwięcej pracy mieli w Pomorskiem, w woj. warmińsko-mazurskim, i w Zachodniopomorskiem. Po wczorajszej wichurze i cofce na północy kraju, sytuacja na wybrzeżu wraca do normy - informują lokalne służby. Zachodniopomorskie Centrum Zarządzania Kryzysowego odwołało w nocy ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Bałtyk przekracza tam stany ostrzegawcze w Kołobrzegu i Świnoujściu.
Poziom wody w rzece Elbląg nadal przekracza stan alarmowy, ale w nocy woda zaczęła opadać. W samym Elblągu wciąż obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Wczoraj woda sięgała ponad 650 centymetrów, czyli o ponad 40 centymetrów przekroczyła stan alarmowy.
Woda nadal przekracza stan alarmowy, ale mamy nadzieję, że najgorsze mamy już za sobą - powiedziała rzeczniczka elbląskiego urzędu miasta Joanna Urbaniak.
Jeszcze w środę w Elblągu wzdłuż rzeki na Bulwarze Zygmunta Augusta strażacy ułożyli rękawy przeciwpowodziowe, które mają zapobiec wylaniu się wody z koryta rzeki. Zabezpieczyli również budynki na Wyspie Nowakowskiej i w Kępie Rybackiej.
Wysokie stany wód to efekt tzw. cofki, czyli wpychania przez północny wiatr wód z Zalewu Wiślanego w głąb lądu.
Dyrektor wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztof Kuriata powiedział, że w czwartek od godz. 1 w nocy poziom wody na Nogacie, w Nowakowie, Elblągu i Tolkmicku systematycznie opada, chociaż nadal przekracza stany alarmowe.
Teraz do monitorowania pozostaje nam jezioro Drużno. Tu woda idzie w górę, od godz. 5 mamy stan alarmów - dodał.
280 razy do środy wieczorem interweniowała na terenie województwa pomorskiego straż pożarna, usuwając skutki silnego wiatru. Dane dotyczą akcji związanych z pogodą od godziny 8 pierwszego stycznia do godziny 21 w środę drugiego stycznia.
IMiGW w czwartek rano wydał ostrzeżenia dla północnej i południowej Polski. Na północy wieje silny wiatr, drogi są oblodzone, w górach dziś zawieje i zamiecie śnieżne.
W województwie pomorskim ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w powiecie słupskim, lęborskim, wejherowskim, puckim, gdańskim, malborskim, nowodworskim, sztumskim i tczewskim. Może tam wiać z prędkością do 90 km/h.