59 proc. rodziców uczniów popiera strajk nauczycieli, nawet podczas egzaminów. Przeciwko takiemu rozwiązaniu kryzysu w oświacie jest 33 proc. pytanych - wynika z sondy RMF FM. Groźba strajku jest coraz bardziej realna! We wtorek rząd przyjął projekt o 13. emeryturze, która ma zostać wypłacona pod koniec kwietnia. W kolejnym miesiącu - maju - wielki protest zapowiadają niepełnosprawni. Chcą walczyć "o godne życie". Za granicą z kolei wskazano termin rozprawy przeciwko Polsce w TSUE - chodzi o relokację uchodźców. Tymczasem w Parlamencie Europejskim poparto dyrektywę o prawach autorskich, która wywołuje wiele kontrowersji. Przedstawiamy Wam najważniejsze wydarzenia dnia!
Do 1 kwietnia odroczono rozmowy pomiędzy rządem a domagającymi się podwyżek nauczycielami - i dość powszechna wydaje się nadzieja, że ta prawdopodobnie decydująca tura negocjacji nie okaże się jedynie przykrym primaaprilisowym żartem... Na horyzoncie majaczy widmo strajku nauczycieli, który miałby rozpocząć się 8 kwietnia - tuż przed egzaminami gimnazjalnym i ósmoklasisty, a przeciąganie liny między rządem a nauczycielskimi związkami zawodowymi trwa w najlepsze.
W RMF FM tymczasem oddaliśmy głos rodzicom uczniów: zapytaliśmy, jak oceniają postulaty nauczycieli i czy popierają strajk - nawet w czasie egzaminów (ich) dzieci? Ich komentarze znajdziecie TUTAJ! >>>>
Emeryci i renciści dostaną w tym roku tzw. trzynastą emeryturę: rząd przyjął projekt ustawy o świadczeniu Emerytura plus.
"Trzynastka" wypłacona zostanie wraz z majową emeryturą, a wyniesie - na rękę - 888,25 zł.
"Kiedy jedni szukają w Polsce dyktatury, my zwiększamy emerytury i będziemy na pewno zwiększać je również w kolejnych latach" - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.
Żadna władza nie zrobi tak, że nie będzie żadnej kolejki (na SOR-ach). Natomiast lekarz i personel, który pracuje powinien dokonać odpowiedniej selekcji i widząc takiego chorego natychmiast powinna być interwencja. Chorzy, którzy przychodzą to faktycznie chorzy, z drobnymi schorzeniami, z błahymi schorzeniami i w SOR-ach wytwarza się "wąskie gardło" - tak o bulwersującej sprawie zgonu pacjenta w szpitalu w Sosnowcu mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM, marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Na pewno z minuty na minutę, z dnia na dzień, z roku na rok nie zmieni się tej sytuacji" - dodał. Podkreślił jednak, że wprowadzona nocna i świąteczna pomoc lekarska ma pomóc odciążyć SOR-y.
"Nie mogę powiedzieć, że nie respektuję orzeczenia (o tym, że sędziów KRS może wybierać Sejm - przyp. RMF FM), bo sam jestem sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, ale z drugiej strony zdaję sobie sprawę z tego - co zresztą potwierdza i podnosi wielu konstytucjonalistów, ja zresztą sam przecież mając na uwadze orzeczenia TK, który szanuję wiem doskonale o tym - że w Trybunale są osoby, które (...) są wybrane już na miejsca zajęte" - powiedział w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Wojciech Hermeliński.
CAŁA ROZMOWA MARCINA ZABORSKIEGO Z WOJCIECHEM HERMELIŃSKIM DO ZOBACZENIA I PRZECZYTANIA TUTAJ
Już 24 organizacje - zrzeszające osoby niepełnosprawne i ich opiekunów - zapowiedziały udział w proteście, który odbędzie się 23 maja w stolicy - dowiedział się reporter RMF FM. "O godne życie osób z niepełnosprawnościami" - to hasło zaplanowanej manifestacji. Po ogłoszeniu tak zwanej "piątki Kaczyńskiego" - środowiska osób niepełnosprawnych poczuły się wykluczone. Strajk ma odbyć się pod hasłem "o godne życie osób z niepełnosprawnościami".
Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które mają znieść w państwach UE zmianę czasu. PE przyjął dziś projekt dyrektywy, która to przewiduje. Projekt nowelizacji dyrektywy przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w UE miałaby mieć miejsce w 2021 roku. Państwa członkowskie sprzeciwiają się pośpiechowi w tej sprawie.
Do ostatecznej dyrektywy jest jeszcze daleka droga. Dlaczego? Przeczytacie >>>TUTAJ<<<.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił termin rozprawy przeciw Polsce, Czechom i Węgrom - odbędzie się ona 15 maja.
Ma związek z udzieloną przez te kraje odmową relokacji uchodźców. Skargę w tej sprawie złożyła Komisja Europejska.
Skąd wziął się kwas na urządzeniach na placu zabaw i siłowni w Jasienicy w powiecie bielskim? Wyjaśniają to policjanci. Substancją chemiczną poparzył się dwuletni chłopczyk, który bawił się na zjeżdżalni. Rzecznik bielskiej policji Elwira Jurasz podała, że trwa poszukiwanie sprawcy. Mogą mu grozić 3 lata więzienia.
Nie ma żadnych chętnych do pracy na oddziale chirurgii dziecięcej w szpitalu we Włocławku. "Rozesłaliśmy informację o naszych potrzebach i bezpośrednie zaproszenie do wszystkich szpitali w całej Polsce" - relacjonuje w rozmowie z RMF FM dyrektor placówki - Marek Bruzdowicz. Od 1 kwietnia oddział trzeba będzie zamknąć.
Parlament Europejski w Strasburgu poparł unijną dyrektywę o prawach autorskich. Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Nowe przepisy wzbudzają sporo emocji w niektórych państwach UE, między innymi w Polsce, gdzie określane były nawet mianem ACTA2.
Sześciolatek uratował trzylatka, który wyskoczył z okna na pierwszym piętrze domu w Czechowicach-Dziedzicach. Starszy chłopiec zdołał złapać malucha. Matka i dziadek trzylatka, którzy przebywali w mieszkaniu, byli pijani - podała rzeczniczka bielskiej policji Elwira Jurasz.
Na terenie imigranckich przedmieść Paryża doszło do starć. Obozowiska Romów zostały tam zaatakowane przez grupy mieszkańców uzbrojonych w kije bejsobolowe i noże. 20 osób aresztowano.