Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że Polska wyśle na Litwę kontyngent wojsk specjalnych do ochrony szczytu NATO w Wilnie (11-12 lipca).
W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego została dziś zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w Wilnie w dniach 11-12 lipca.
W spotkaniu wzięli udział: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, szef BBN Jacek Siewiera, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz i ambasador Polski przy NATO Tomasz Szatkowski.
Po zakończonej naradzie Jacek Siewiera poinformował dziennikarzy, że oprócz omówienia bieżących spraw związanych z realizacją przygotowań do szczytu NATO w Wilnie, poruszone zostały również kwestie związane z bezpieczeństwem Polski.
Omówione zostały zarówno kwestie związane z bezpieczeństwem, które mają charakter najbardziej pilny, dotyczące bezpieczeństwa granicy, sposobu prowadzenia dozoru granicy, wzmocnienia działań wojska i straży granicznej w strefie przygranicznej - powiedział.
Szef BBN dodał, że w wyniku międzynarodowych ustaleń prezydenta Andrzeja Dudy "Polska w najbliższym czasie skieruje na Litwę kontyngent wojsk specjalnych, realizujących zadania ćwiczeniowe, jak i zadania związane z ochroną i wzmocnieniem ochrony samego szczytu NATO w Wilnie".
To będzie kontyngent realizujący zadania wraz ze środkami przerzutu powietrznego, ze śmigłowcami, systemami antydronowymi - powiedział.
Dodał, że "realizacja tego zadania została uzgodniona z premierem oraz ministrem obrony narodowej". Podkreślił, że "obecność kontyngentu jest przede wszystkim przewidziana do zabezpieczenia szczytu NATO w Wilnie".
Kontyngent wojsk specjalnych będzie realizował bezpośrednio zadania związane z ochroną szczytu, a rozpocznie swoje przygotowania do realizacji tych zadań przeprowadzeniem serii ćwiczeń w przyszłym tygodniu, zaplanowanych zarówno w rejonie przesmyku suwalskiego, jak i infrastruktury krytycznej - poinformował.
Obecność kontyngentu (...) wpisuje się w szerszą współpracę wojskową, która była przedmiotem rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy (prezydenta Litwy - przyp. red.) - zaznaczył.