20 tysięczna Kamienna Góra na Dolnym Śląsku była naszym kolejnym przystankiem w naszym cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Urokliwe miasteczko i jego okolica pełne są atrakcji turystycznych. To między innymi podziemia Arado, Góra Parkowa, na której można spacerować specjalnymi ścieżkami dydaktycznymi, Muzeum Tkactwa czy okoliczny Krzeszów, w którym znajduje się kompleks pocysterskich klasztorów.
Data powstania Kamiennej Góry nie jest jednoznacznie określona. Początki miasta wiążą się z postacią księcia Henryka I Brodatego. To on w XIII wieku miał zbudować tutaj warownię. To z tego okresu pochodzą pierwsze przekazy zawierające polską i niemiecką nazwę miasta.
Miasto leży nad rzeką Bóbr. Otoczone jest pasmami wzniesień i wzgórz. Cała okolica to bardzo urozmaicony krajobraz. Można podziwiać Przełęcz Lubawską, pasmo Lasockiego Grzbietu, Kotlinę Rudawy Janowickie i masyw Wzgórz Krzeszowskich. Okolice Kamiennej Góry to urokliwe miejscowości, w których prym wiodą niewielkie agroturystyki. To także region prężnie rozwijający się przemysłowo. Od 1997 roku w mieście działa Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna. To tutaj inwestują Japończycy, Amerykanie, Niemcy czy Francuzi.
Góra Parkowa to jedno z najwyższych wzniesień w mieście. Znajduje się 515 metrów nad poziomem morza. Turyści mogą tutaj spacerować po specjalnej, historycznej ścieżce dydaktycznej, na której umieszczono jedenaście eksponatów militarnych. Są również ścieżki przyrodnicze i oczywiście rowerowe. W sezonie wiosenno- letnim na Górze Parkowej działa park linowy. Atrakcji nie brakuje także pod ziemią. Góra kryje tajemniczy kompleks pod nazwą Arado.Kamienna Góra kryje niezwykłą tajemnicę. Pod miastem znajdują się częściowo zasypane korytarze tworzące labirynt. Budowali je więźniowie obozów koncentracyjnych. Sztolnie powstawały w dziesięciu miejscach. Najlepiej zachowana, związana z tajemnicą zaginionego laboratorium Hitlera jest udostępniona turystom. Sztolnie Arado znajdują się na Górze Kościelnej.
Podziemia mają powierzchnię 1300 metrów kwadratowych i kubaturę ponad pięciu tysięcy metrów sześciennych. Największa hala jest długa na ponad 55 metrów, szeroka na 7 i wysoka na ponad 5 metrów. Podziemia kryją unikalne eksponaty. To części pocisku V1 i rakiety V2. Znajdziemy tutaj również słynną maszynę szyfrującą Enigma. To tutaj Niemcy prawdopodobnie pracowali nad samolotem dalekiego zasięgu - Arado.
Kamienna Góra była mekką tkactwa chałupniczego. Później przemysłu włókienniczego. To efekt sprzyjających warunków panujących w regionie, dzięki którym można było uprawiać len. Powstającym tu materiałem handlowali między innymi mieszkający w Krzeszowie cystersi. Historię tych tradycji do dziś można oglądać w Muzeum Tkactwa, które znajduje się przy kamiennogórskim Rynku.
Znajduje się tutaj najbogatsza na Dolnym Śląsku kolekcja sprzętu do obróbki lnu. Jednym z ważniejszych eksponatów jest krosno żakarda. W tym urządzeniu znajdowała się taśma perforowana, zawierająca kod wzoru tkaniny. Miłośnicy sztuki nie mają wątpliwości, że takie krosno było pradziadkiem laptopa.
W muzeum znajdziemy również kolekcję elementów strojów ludowych i mieszczańskich, renesansowe i barkowe instrumenty muzyczne, osiemnastowieczne obrazy i rzeźby oraz dzieła sztuki współczesnej. Uwagę przykuwa również zbiór numizmatów, zawierający skarb srebrnych monet ze średniowiecza i renesansu. Muzeum znajduje się w kompleksie zabytkowych, barokowych kamieniczek. Europejską perłą architektury tego okresu jest jednak pocysterski kompleks klasztorny, który leży zaledwie kilka kilometrów od miasta.
Krzeszów to wieś, która leży sześć kilometrów od Kamiennej Góry. To jeden z głównych punktów wycieczek na ziemi kamiennogórskiej. W 1292 roku książę Bolko I sprowadził do Krzeszowa cystersów z Henrykowa. Najważniejsze zabytki pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku. To pocysterski zespół klasztorny, zwany perłą europejskiego baroku. Uwagę przykuwa Bazylika Mniejsza pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Siedemdziesięciometrowe wieże tego kościoła górują nad okolicą. Wnętrza zachwycają bogactwem zdobień.