W tym roku do Polski wpłynie 67 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy - zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Szefowa resortu zaznaczyła, że 27 mld zł już wpłynęło, a 40 mld Polska otrzyma do końca roku.

Z pieniędzy skorzysta tak naprawdę każdy, bo te środki zostaną przeznaczone na rozwój m.in. gospodarki, ochrony środowiska, a także bezpieczeństwa

Do tej pory zawarto już 600 tysięcy umów w ramach KPO. Największa wypłata z Krajowego Planu Odbudowy została przeznaczona na program "Czyste Powietrze".

Docelowo z pieniędzy z KPO sfinansowany ma być dostęp do szerokopasmowego internetu dla 800 tys. gospodarstw domowych. Pełczyńska-Nałęcz dodała, że środki z KPO są też przekazywane na inwestycję dotyczącą farm wiatrowych na Bałtyku, a w zeszłym tygodniu została podpisana umowa w sprawie utworzenia terminala instalacyjnego w Porcie Gdańsk.

Ruszy faza projektowa polskiego systemu satelitarnego

Jednak co ciekawe, pieniądze z KPO zostaną przeznaczone również na wystrzelenie pierwszych polskich satelitów na orbitę Ziemi. Pierwszy zostanie wyniesiony już w przyszłym roku, a kolejne trzy w latach następnych. Projekt pochłonie ok. 600 milionów złotych z KPO.

Do tej pory musieliśmy i ciągle jeszcze musimy korzystać z satelitów, które nie są polskie - mówiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. 

Satelity są kluczowe dla państw przede wszystkim w kontekście niezależności w dostępie do danych, ale także bezpieczeństwa i obserwacji Ziemi w zakresie wczesnego wykrywania np. klęsk żywiołowych

Program, który ma wzmocnić polską gospodarkę

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) to program, który ma wzmocnić polską gospodarkę. Jak napisano na rządowej stronie dot. KPO, środki z programu mają pomóc Polsce szybciej osiągnąć wyznaczone wcześniej cele, zrealizować nowe inwestycje, przyśpieszyć wzrost gospodarczy i zwiększyć zatrudnienie. W ramach programu Polska otrzymuje pieniądze w postaci bezzwrotnych dotacji oraz preferencyjnych pożyczek.

Po ostatniej rewizji KPO składa się z 57 inwestycji i 54 reform. Polska otrzyma z KPO 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie pożyczek. Zgodnie z celami UE prawie 45 proc. budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne, a ponad 21 proc. - na transformację cyfrową. 

Opracowanie: