Do 30 stycznia sąd pierwszej instancji w Brukseli odroczył rozprawę w sprawie pozwu koncernu BioNTech/Pfizer przeciwko Polsce. Spółka domaga się zapłaty za nieodebrane i nieopłacone 60 milionów dawek szczepionek przeciwko Covid-19, które są warte 6 mld złotych.
Pozew koncernu farmaceutycznego przeciwko Polsce został złożony w drugiej połowie listopada w Brukseli.
Portal Politico podał, że we wtorek przed brukselskim sądem pierwszej instancji odbyła się krótka rozprawa w procesie Pfizer przeciwko Polsce. Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon, Polskę na rozprawie reprezentowała kancelaria prawnicza oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Rozprawa została odroczona przez sąd do 30 stycznia.
Spór z firmą farmaceutyczną Pfizer dotyczy kontraktów zobowiązujących Polskę do zakupu kolejnych partii szczepionek przeciwko Covid-19. W obliczu wielomiesięcznej nadpodaży tych preparatów, a także obciążeń dla finansów publicznych w konsekwencji rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, Polska już w pierwszej połowie 2022 r. starała się skłonić Pfizer do renegocjowania umów zawartych na wcześniejszym etapie pandemii Covid-19.
Pfizer jednak pozwał Polskę za niewywiązanie się z umowy szczepionkowej. Według "Dziennika Gazety Prawnej" farmaceutyczny gigant żąda od naszego kraju zapłaty 6 mld zł, a sprawa dotyczy 60 mln szczepionek przeciw Covid-19, których Polska nie odebrała.
Proces odbywa się w Brukseli, ponieważ kontrakt na wspólne zakupy szczepionek przez państwa członkowskie UE - wynegocjowany z Pfizerem przez Komisję Europejską - został zawarty zgodnie z przepisami prawa belgijskiego.