"Młodość bez papierosa" - to hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu. Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest on obchodzony co roku 31 maja. Święto ma zwracać uwagę na epidemię, jaką jest palenie tytoniu oraz na choroby i zgony z nią związane.
W tym roku WHO zwraca szczególną uwagę na problem palenia tytoniu przez dzieci i młodzież. 90 procent palaczy rozpoczyna palenie przed 21 rokiem życia, a blisko 60 proent polskich dzieci w wieku 13-15 lat ma już za sobą pierwsze eksperymenty z papierosem. Wiele spośród nich stanie się regularnymi palaczami.
Obecnie na świecie pali co trzecia osoba po 15. roku życia, tj. 1,3 mld osób, a rocznie z powodu chorób związanych z tym nałogiem umiera ponad 5 mln palaczy. Jak wynika ze statystyk, z powodu skutków palenia na świecie co 6 sekund umiera 1 osoba. W XX wieku odnotowano 100 mln zgonów z tego powodu, a w wieku XXI liczba ta może wzrosnąć 10-krotnie.
Polska znajduje się w czołówce krajów o największej konsumpcji tytoniu na świecie, w Europie zajmuje piąte miejsce. Liczbę palaczy w naszym kraju szacuje się na ponad 10 mln osób.
Nie tylko dziś namawiamy was do rzucenia palenia i sprawdzamy skuteczność przepisów chroniących tych, którzy nie palą. Na przystanku autobusowym reporter RMF FM Piotr Świątkowski sprawdzał czy Poznaniacy stosują się do zakazu palenia pod wiatami: