Nowa Rada NATO - Rosja, nowi członkowie Sojuszu przed szczytem w roku 2005, nowy koniec zimnej wojny. Takie są efekty spotkania szefów dyplomacji państw NATO i Rosji w stolicy Islandii, Reykjaviku. Z przebiegu szczytu zadowolona jest także polska delegacja. Chodzi tu szczególnie o zapowiedź przyjęcia do NATO nowych krajów.
O przełomie w kontaktach NATO – Rosja mówił sekretarz generalny paktu, George Robertson: "Wszystkie demokracje, od Ameryki Północnej po Środkową Azję muszą ściśle współpracować jeśli mamy skutecznie walczyć z zagrożeniami bezpieczeństwa. Nasze wysiłki zostaną sfinalizowane za dwa tygodnie, kiedy powstanie nowa Rada, w której członkowie NATO i Rosja zasiądą jaka równa sobie dwudziestka, by omawiać i decydować o istotnych kwestiach - zapowiedział. George Robertson podkreślał, że powstanie nowej Rady nie oznacza, że Rosja i NATO będą we wszystkim zgodne. Rada będzie jednak swoistym forum do dyskusji i wymiany poglądów.
Współpraca z NATO leży w interesie Rosji - komentuje w rozmowie z RMF profesor Zbigniew Brzeziński, były doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Jimmiego Cartera. Jego zdaniem, Moskwa rozumie już, że nie powstrzyma poszerzenia Sojuszu: Następnym etapem będzie dalsze powiązanie między sojuszem, Ukrainą i jednocześnie Rosją. Do tego stopnia, do jakiego Rosja chce być członkiem, a to nie całkiem jest jasne. W chwili obecnej Rosja zasadniczo zmienia swoje nastawienie wobec sojuszu - uważa Brzeziński.
Polska jest zadowolona, że wspomniano o przyjęciu do NATO nowych krajów. Posłuchaj relacji specjalnej wysłanniczki RMF do Islandii, Katarzyny Szymańskiej-Borginon:
Przywódcy NATO i Rosji mają ostatecznie zatwierdzić porozumienie o powstaniu nowej Rady Rosja - NATO podczas specjalnego szczytu 28 maja w Rzymie.
foto RMF
09:40