Nie można się z niej wyleczyć, ale można choremu znacznie przedłużyć życie. Problem w tym, że w Polsce nie ma ani jednego odrębnego szpitala, w którym diagnozowano by i leczono jedynie chorych na mukowiscydozę.

Budowa specjalistycznego ośrodka dla dzieci chorych na mukowiscydozę to moje marzenie, ale marzenie dziś nierealne – powiedziała reporterce RMF FM minister zdrowia. Z Ewą Kopacz rozmawiała Kamila Biedrzycka. Posłuchaj jej relacji:

Takie ośrodki znajdują się na zachodzie. Tam dzięki dzięki wczesnej diagnostyce i odpowiedniej terapii pacjenci dożywają 50 lat. W Polsce rzadko 30 lat. Posłuchaj rozmowy z doktorem Andrzejem Pogorzelskim, który w szpitalu w Rabce opiekuje się dziećmi chorymi na mukowiscydozę:

Reporter RMF FM Maciej Pałahicki rozmawiał w Rabce z dziećmi chorymi na mukowiscydozę:

Chorym na mukowiscydozę, można pomóc przekazując 1 % podatku na rzecz Polskiego Towarzystwa walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju. W formularzu PIT należy wpisać odpowiedni numer KRS: 0000064892.

Mukowiscydoza to choroba genetyczna. Objawia się tym, że organizm chorego produkuje nadmiernie lepki śluz, który powoduje zaburzenia we wszystkich narządach posiadających gruczoły śluzowe (m.in. płucach, układzie pokarmowym). Mukowiscydoza jest chorobą ogólnoustrojową, objawiającą się przede wszystkim przewlekłą chorobą oskrzelowo-płucną oraz niewydolnością enzymatyczną trzustki z następowymi zaburzeniami trawienia i wchłaniania. Gruczoły potowe wydalają pot o podwyższonym stężeniu chloru i sodu (tzw. "słony pot").