„Oto wasze mienie” – kartkę z takim napisem zamieścili przedstawiciele Młodzieży Polskiej przy wysypanej przez nich stercie gruzu pod ambasadą Izraela. „Troszkę przekroczyliśmy wartość tego, co zostało po wojnie, ale to nic - reszty nie trzeba” – dodali działacze w wyjaśniającym wpisie na Facebooku. To oburzyło Gminę Żydowską, która wydała oświadczenie w sprawie. Na internetową odpowiedź Młodzieży Wszechpolskiej nie trzeba było długo czekać.
Członkowie kontrowersyjnej organizacji Młodzieży Wszechpolskiej w środę po południu wysypali pod ambasadą Izraela w Warszawie tonę gruzu.
"Żeby była jasność: nie należy im się nic, nawet cegiełka. Ale postanowiliśmy wyjść naprzeciw i dać całość roszczeń, o które mogliby zabiegać, wysypując tonę gruzu pod ambasadą Izraela. Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic - reszty nie trzeba" - tak swoją "akcję" uzasadnili we wpisie na Facebooku.
Dzień później oburzenie zaistniałą sytuacją wyraziła Gmina Żydowska w Warszawie. Organizacja przekazała, że "oczekuje stanowczej reakcji prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli polskiego rządu oraz potępienia działań urągających pamięci milionów Żydów".
"Liczymy, że państwowe organy - policja i prokuratura - dołożą wszelkich starań, aby wyjaśnić okoliczności wysypania gruzu pod ambasadą Izraela i surowo ukarzą organizatorów tej haniebnej akcji. Nie bądźmy obojętni!" - zaapelowała organizacja w oświadczeniu.
Zaledwie kilka godzin później Młodzież Wszechpolska opublikowała w mediach społecznościowych kolejny post. Tym razem była to odpowiedź na oświadczenie warszawskiej gminy żydowskiej.
"Wy również jesteście oburzeni? My - owszem. Oburza nas buńczuczność tego środowiska. Oburza nas oskarżanie Polaków o udział w Holocauście. Oburzają nas roszczenia o mienie, które nijak im się nie należy" - napisali działacze.
Gmina Żydowska w Warszawie jest zdania, że działania Młodzieży Wszechpolskiej to "pierwsze, niepokojące skutki prac nad ustawą blokującą roszczenia o mienie pozostałe po wymordowanych polskich Żydach".
24 czerwca w Sejmie uchwalona została nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z nią m.in. po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie postępowanie w celu jej zakwestionowania. W izbie niższej nowelizację poparło 309 posłów, nikt nie był przeciw, 120 osób wstrzymało się od głosu.
Niedługo po uchwaleniu ustawy ambasada Izraela w Polsce opublikowała na Twitterze oświadczenie.