Miało być unowocześnienie, ale nie obyło się bez kłopotów. Dotyczy to części szkół, które przystąpiły do programu Ministerstwa Cyfryzacji mLegitymacje. Wczoraj, 30 września, dokumenty wystawione w poprzednim roku szkolnym straciły ważność. I jak się okazuje, szkolne sekretariaty miały problemy z ich przedłużeniem.

W Lublinie do pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji przystąpiły dwie szkoły podstawowe: nr 16 i 51. W ubiegłym roku obie placówki wystawiły uczniom mLegitymacje. Przy ich zakładaniu ważność dokumentu można było wpisać tylko na jeden rok szkolny.

We wrześniu planowano więc przedłużenie ważności wystawionych w ubiegłym roku dokumentów. Problem w tym, że raz założonej mLegitymacji nie można edytować i zmienić w niej daty ważności.

Dlatego, żeby dzieci dzisiaj nie miały informacji w mLegitymacji, że jest nieważna i mogły korzystać chociażby ze zniżki w autobusie, wszystkie dokumenty zrobiono od nowa.

Procedura jak przy nowej mLegitymacji

Trzeba było wygenerować nowe kody, czyli praktycznie powtórzyć całą procedurę jak przy wyrabianiu zupełnie nowej legitymacji - mówi Ilona Kucia ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Nawet narzędzie w postaci pliku z danymi nie dało się zaimportować, ponieważ dokonano aktualizacji i zmieniły się rubryki. Szybciej było wpisać wszystkie dane do legitymacji od nowa - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.

W szkole nr 51 jest półtora tysiąca uczniów. Gdyby wszyscy mieli mLegitymacje - przyjmując, że wyrobienie dokumentu zajmuje 5 minut - sekretarka musiałaby przez 15 dni po 8 godzin dziennie nie robić nic innego. 

Ogrom pracy nikomu niepotrzebny - mówi Marek Krukowski, dyrektor SP 51 w Lublinie. Chcieliśmy być nowocześni, dzieci lubią takie nowinki, ale nie ma możliwości, żeby przez tak długi czas pracownik szkoły zajmował się tylko tym.

Identycznie było w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. A można byłoby to zrobić jednym przyciskiem - przedłuż ważność legitymacji, ale takiej opcji nie ma - żali się dyrektor Ewa Barszcz i dodaje, że wszystko trzeba zrobić od nowa. 

Nie wyobrażam sobie, gdyby tak miało być co roku, gdyby wszyscy uczniowie mojej szkoły, a jest ich 1000, mieli mLegitymacje i trzeba by było w ten sposób przedłużać ich ważność - dodaje. 

Instrukcja z ministerstwa nie pomogła

Nasz dziennikarz interweniował w Ministerstwie Cyfryzacji. W piątek 27 września zgłosił problem urzędnikom, a przesłaną instrukcję przekazał do obu szkół.  

Cytat

Panie Redaktorze, ważność mLegitymacji jak najbardziej można przedłużyć. Robi się to wybierając w aplikacji mObywatel mLegitymację Szkolną, następnie funkcję "więcej" a z menu, które się wyświetli "Przedłuż ważność". W ten sposób aplikacją należy zeskanować kod, który wydaje szkoła. Sekretariat lub osoba uprawniona wystawia kod w systemie korzystając z podobnych funkcji jak przy wystawianiu nowej legitymacji. Faktem jest, że mLegitymację, podobnie jak standardowy dokument, można wystawić do 30 września kolejnego roku
Karol Manys, ekspert, Wydział Komunikacji

Niestety wskazówki resortu nie pomogły rozwiązać problemu. Jak tłumaczą w rozmowie z nami przedstawiciele szkół, na platformie nie ma funkcji "więcej", nie mówiąc o opcji "przedłuż ważność".

Zarówno w SP 16 jak i SP 51 przyznają, że próbowali też innych sposobów, ale ostatecznie skończyło się to zakładaniem mLegitymacji od nowa. 

Zadzwonił pan z ministerstwa, przepraszał i mówił, że być może na przyszły rok to zrobią - relacjonuje dyrektor Ewa Barszcz ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie.

Dyrektorzy zastanawiają się, czy wyrabiać kolejne mLegitymacje. Dzieci bardzo ich chcą - przyznaje dyrektor Marek Krukowski z SP 51, ale jeszcze raz podkreśla, że nie wyobraża sobie, aby za rok historia miała się powtórzyć.

W rozmowie z naszym dziennikarzem Krzysztofem Kotem Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że jest gotowe do pomocy i otwarte na wszelkie sugestie dotyczące funkcjonowania projektu. Jak powiedział nam rzecznik ministerstwa, resortowi zależy na zdiagnozowaniu problemów i ich rozwiązaniu. Jednocześnie dodał, poza lubelskimi szkołami, ministerstwo nie miało sygnału o problemach z przedłużaniem ważności mLegitymacji.