Miało być unowocześnienie, ale nie obyło się bez kłopotów. Dotyczy to części szkół, które przystąpiły do programu Ministerstwa Cyfryzacji mLegitymacje. Wczoraj, 30 września, dokumenty wystawione w poprzednim roku szkolnym straciły ważność. I jak się okazuje, szkolne sekretariaty miały problemy z ich przedłużeniem.
W Lublinie do pilotażowego programu Ministerstwa Cyfryzacji przystąpiły dwie szkoły podstawowe: nr 16 i 51. W ubiegłym roku obie placówki wystawiły uczniom mLegitymacje. Przy ich zakładaniu ważność dokumentu można było wpisać tylko na jeden rok szkolny.
We wrześniu planowano więc przedłużenie ważności wystawionych w ubiegłym roku dokumentów. Problem w tym, że raz założonej mLegitymacji nie można edytować i zmienić w niej daty ważności.
Dlatego, żeby dzieci dzisiaj nie miały informacji w mLegitymacji, że jest nieważna i mogły korzystać chociażby ze zniżki w autobusie, wszystkie dokumenty zrobiono od nowa.
Trzeba było wygenerować nowe kody, czyli praktycznie powtórzyć całą procedurę jak przy wyrabianiu zupełnie nowej legitymacji - mówi Ilona Kucia ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie. Nawet narzędzie w postaci pliku z danymi nie dało się zaimportować, ponieważ dokonano aktualizacji i zmieniły się rubryki. Szybciej było wpisać wszystkie dane do legitymacji od nowa - tłumaczy w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.
W szkole nr 51 jest półtora tysiąca uczniów. Gdyby wszyscy mieli mLegitymacje - przyjmując, że wyrobienie dokumentu zajmuje 5 minut - sekretarka musiałaby przez 15 dni po 8 godzin dziennie nie robić nic innego.
Ogrom pracy nikomu niepotrzebny - mówi Marek Krukowski, dyrektor SP 51 w Lublinie. Chcieliśmy być nowocześni, dzieci lubią takie nowinki, ale nie ma możliwości, żeby przez tak długi czas pracownik szkoły zajmował się tylko tym.
Identycznie było w Szkole Podstawowej nr 16 w Lublinie. A można byłoby to zrobić jednym przyciskiem - przedłuż ważność legitymacji, ale takiej opcji nie ma - żali się dyrektor Ewa Barszcz i dodaje, że wszystko trzeba zrobić od nowa.
Nie wyobrażam sobie, gdyby tak miało być co roku, gdyby wszyscy uczniowie mojej szkoły, a jest ich 1000, mieli mLegitymacje i trzeba by było w ten sposób przedłużać ich ważność - dodaje.
Nasz dziennikarz interweniował w Ministerstwie Cyfryzacji. W piątek 27 września zgłosił problem urzędnikom, a przesłaną instrukcję przekazał do obu szkół.
Niestety wskazówki resortu nie pomogły rozwiązać problemu. Jak tłumaczą w rozmowie z nami przedstawiciele szkół, na platformie nie ma funkcji "więcej", nie mówiąc o opcji "przedłuż ważność".
Zarówno w SP 16 jak i SP 51 przyznają, że próbowali też innych sposobów, ale ostatecznie skończyło się to zakładaniem mLegitymacji od nowa.
Zadzwonił pan z ministerstwa, przepraszał i mówił, że być może na przyszły rok to zrobią - relacjonuje dyrektor Ewa Barszcz ze Szkoły Podstawowej nr 51 w Lublinie.
Dyrektorzy zastanawiają się, czy wyrabiać kolejne mLegitymacje. Dzieci bardzo ich chcą - przyznaje dyrektor Marek Krukowski z SP 51, ale jeszcze raz podkreśla, że nie wyobraża sobie, aby za rok historia miała się powtórzyć.
W rozmowie z naszym dziennikarzem Krzysztofem Kotem Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia, że jest gotowe do pomocy i otwarte na wszelkie sugestie dotyczące funkcjonowania projektu. Jak powiedział nam rzecznik ministerstwa, resortowi zależy na zdiagnozowaniu problemów i ich rozwiązaniu. Jednocześnie dodał, poza lubelskimi szkołami, ministerstwo nie miało sygnału o problemach z przedłużaniem ważności mLegitymacji.