Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego prześwietlą kilkaset umów zawartych od grudnia zeszłego roku przez strategiczne spółki państwowe z podmiotami zewnętrznymi - dowiedział się reporter RMF FM, Krzysztof Zasada. Wczoraj ruszyła procedura kontrolna w Orlenie, Lotosie, Azotach, KGHM i Polskiej Grupie Zbrojeniowej.

Jak dowiedział się reporter RMF FM, kontrolę wszczęto po wielu sygnałach z podejrzeniami nieprawidłowości w zawieraniu i realizacji zewnętrznych umów. Dokumenty gwarantowały wykonanie m.in. usług doradczych, reklamowych czy marketingowych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne wystąpiło o wszystkie takie kontrakty, które zostały zawarte przez władze spółek powołanych już po ostatnich wyborach. Jednak - jak wynika z informacji Krzysztofa Zasady - kontrolerzy skupią się przede wszystkim na tych, których dotyczyły sygnały.

Zarządy spółek mają tydzień na przygotowanie materiałów, o które wystąpiło biuro CBA. Tych umów są setki. Skontrolowanych w sumie zostanie kilkadziesiąt podmiotów. Chodzi o wszystkie spółki zależne, działające w ramach strategicznych koncernów. Niektóre z nich mają ich po kilkanaście.

Na dywaniku u Beaty Szydło

W związku z kontrolą CBA, premier Beata Szydło wezwała na dywanik wszystkich ministrów, którym podlegają sprawdzane spółki. Według Rafała Bochenka w spotkaniu mieli wziąć udział m.in.: wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister finansów Paweł Szałamacha, minister energii Krzysztof Tchórzewski, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, wiceminister sportu Jarosław Stawiarski - w zastępstwie ministra sportu Witolda Bańki, a także minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk, odpowiedzialny za koordynację likwidacji resortu skarbu państwa.

Jak mówił koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński, ministrowie mają przedstawić informacje dotyczące podległych im spółek. Mają one wpłynąć do CBA na przełomie września i października.

W ubiegłym tygodniu premier podjęła decyzję o odwołaniu Dawida Jackiewicza z funkcji Ministra Skarbu Państwa. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Premier poinformowała, że proces ten będzie nadzorował szef Komitetu Stałego RM Henryk Kowalczyk. W poniedziałek premier powołała posła PiS Macieja Małeckiego na sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Małecki wspólnie z ministrem Henrykiem Kowalczykiem na doprowadzić do likwidacji resortu.

Lipcowa uchwała rządu zakładała, że proces likwidacji MSP zakończy się do końca tego roku, a do końca I kwartału 2017 jego kompetencje zostaną przekazane nowemu podmiotowi, który będzie nadzorował spółki Skarbu Państwa.

APA