Projekt zmiany ustawy o ochronie informacji niejawnych na szybkiej ścieżce legislacyjnej. Już w przyszłym tygodniu do Sejmu ma trafić nowelizacja umożliwiająca odtajnienie raportu Antoniego Macierewicza w sprawie likwidacji WSI.
Jeśli będzie zgoda opozycji, parlament będzie mógł to uchwalić w kilka dni. Zobaczymy jak opozycja zagłosuje – to będzie test na to, jak oceniać ich publiczne nawoływania o odtajnienie raportu - stwierdził Aleksander Szczygło, szef Kancelarii Prezydenta.
Co na to opozycja? Sądzę, że sejmowa komisja ds. służb specjalnych powinna mieć wgląd do tego raportu i po zapoznaniu się z nim podjąć decyzję co do potrzebnego zakresu nowelizacji ustawy o ochronie informacji niejawnych - powiedział Jerzy Szmajdziński z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z posłem SLD rozmawiał dziennikarz RMF FM Bogdan Zalewski. Posłuchaj:
Szczygło potwierdził w rozmowie z RMF FM, że nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych ma umożliwić odtajnienie danych współpracowników służb specjalnych, którzy mieli wpływ na media, biznes i świat polityki. Posłuchaj:
Minister zapewnia, że chodzi tylko o tych współpracowników, którzy – wg PiS-u – działali na szkodę państwa. Osoby, którze dobrze mu służyły i służą nadal, mogą spać spokojnie. Problem tkwi jednak w tym, że jeśli nowelizacja wejdzie w życie, to żaden współpracownik służb nie będzie mógł się czuć pewnie i bezpiecznie, bo politycy będą mogli wykorzystywać taką furtkę do brudnych gierek. To oni będą bowiem decydowali, kto był dobry, a kto zły. Konsekwencje mogą być fatalne, bo raczej trudno wyobrazić sobie kogoś, kto decyduje się na współpracę, wiedząc, że przy pierwszej, lepszej okazji może być zdemaskowany według widzi mi się polityków. Sprawą zainteresowała się reporterka RMF FM Agnieszka Milczarz. Posłuchaj jej relacji:
Obecni agenci będą bezpieczni – zapewnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych. Krzysztof Łapiński odpowiadział w ten sposób na obawy, że zmiany w prawie chroniącym tajnych agentów, zagrożą polskim służbom specjalnym.