Mamy już desygnowanego na premiera - został nim - lider SLD, Leszek Miller. Ale cały czas nie jest pewne, jaki będzie układ rządowy. SLD i PSL już trzeci dzień z rzędu będą dziś uzgadniały program przyszłego rządu. Na razie ludowcy i lewicowi koalicjanci zakończyli rozmowy na tematy gospodarcze i choć nie wszystkie problemy zostały rozwiązane, dziś zamierzają zająć się integracją europejską.

W dziedzinie gospodarki SLD i PSL dzieli już właściwie tylko jedno: podatek importowy. Ludowcy chcą jego wprowadzenia, lewica jest przeciwna. Wygląda jednak na to, że i ten problem zostanie wkrótce rozwiązany bo Sojusz jest skłonny zgodzić się na wprowadzenie tego podatku, chce jednak wcześniej skonsultować tę decyzję ze Światową Organizacją Handlu. Obie strony porozumiały się natomiast bez żadnych problemów w sprawie ograniczenia wydatków budżetowych. Ustalono, że w najbliższych latach nie będą one wzrastać powyżej poziomu inflacji. To wyjątkowo ucieszyło kandydata koalicji na ministra finansów, profesora Marka Belkę: „To ustalenie stwarza wreszcie podstawę do stworzenia bardzo ambitnego i trudnego, ale jedynie możliwego programu naprawy gospodarki. Dla mnie to jest decyzja przełomowa” – uważa Belka. Dziś przekonamy się czy Sojuszowi i Stronnictwu uda się dokonać kolejnego przełomu. Tym razem w sprawie negocjacji z Unią Europejską.

Według "Rzeczpospolitej" przesądzona jest już kwestia opodatkowania odsetek od lokat bankowych i obligacji. Nieoficjalnie mówi się o stawce w wysokości 20 procent. A więc o 5 procent powyżej 15-procentowego minimum zalecanego przez Unię Europejską. Zlikwidowana ma być ulga dla zakładów pracy chronionej. Obecny system zwrotu VAT-u zastąpią nowe dotacje do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. Mało prawdopodobna wydaje się podwyżka stawki podstawowej podatku VAT, co proponuje odchodząca minister finansów Halina Wasilewska-Trenkner.

rys. RMF

10:05