Gabriel Wołosewicz, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie, otrzymał tytuł Nauczyciela Roku 2024. Zwyciężył w konkursie honorującym nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Do tytułu Nauczyciela Roku nominowano w tym roku 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski.

Proszę mi wierzyć, to wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem - mówił w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Jakubem Rybskim.

Myślę, że ta energia młodzieży sprawiła, że bardzo lubię inspirować młodzież do działania. Lubię wpływać na kształtowanie przez nich wyznaczonych celów i je realizować. I myślę, że to był ten powód, na który zwróciła uwagę kapituła konkursu - dodał Nauczyciel Roku 2024.

Bardzo cenię sobie innowacyjne podejście, różnorodne projekty, które bardzo kształtują osobowość, które bardzo kształtują kompetencje młodych ludzi, naprawdę na miarę XXI wieku - opowiadał Wołosewicz.

Jak przyznał, kapituła konkursu zwróciła uwagę na jego projekt Tolerancja. Zaobserwowałem, że warto z młodzieżą na ten temat rozmawiać i to pod różnymi względami, i pokazywać im różne przykłady, które mają wpływ później na przyszłe ich życia - dodał. I zaznaczył, że najważniejsze w pracy nauczyciela są uśmiech i czas dla młodzieży.

Cenię sobie naukę przez zabawę. Wykorzystujemy także różnego rodzaju gry, nie tylko gry planszowe, ale innowacyjne technologie. Stosujemy też metody lekcji odwróconej. I uwielbiamy debaty - dodawał Gabriel Wołosewicz.

A czy tytuł Nauczyciela Roku to największe osiągnięcie zawodowe? Takim największym osiągnięciem dla nauczyciela jest pochwała od uczniów, od rodziców i potem spotkanie absolwenta, który podejdzie i powie: miał pan realny wpływ na moje życie i bardzo, bardzo panu dziękuję. A tacy się zdarzają - przyznał. I dodał, że tacy uczniowie już mu się zdarzali. Inspirują mnie do tego, że trzeba działać i pracować z młodzieżą - stwierdził.

Osiągnięcia Gabriela Wołosewicza

Wołosewicz opracował interaktywne narzędzie z zakresu doradztwa zawodowego Mapa Karier. Jest inicjatorem powołania nowych zawodów w szkole. Przygotował dokumentację niezbędną do powołania kierunku technik lotniskowych służb operacyjnych. Jest autorem programu nauczania dla zawodu technik eksploatacji portów i terminali oraz technik służb operacyjnych. 

Jest współautorem innowacji szkolnej "Lider innowacji i intraprzedsiębiorczości - doradztwo biznesowe", autorem programu "Planowanie kariery zawodowej drogą do sukcesu na rynku pracy", współautorem innowacji "Obsługa celna w portach i terminalach", pomysłodawcą biuletynu o zawodach dla doradców zawodowych. 

Wołosewicz współtworzył zespół zadaniowy "Szkoła przyjazna rodzinie", jest inicjatorem Tygodnia Tolerancji, w ramach którego przeprowadził warsztat "Inni to także my - czy jestem tolerancyjnym człowiekiem?". 

Dwa wyróżnienia w konkursie

Jury konkursu oprócz tytułu Nauczyciel Roku przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymali je: Adam Jan Ejnik - nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stefana Żeromskiego w Żurominie i Marta Włodarczak - nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Kąkolewie.

Dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku przyznali honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły Monice Pyrek, jednej z najlepszych polskich lekkoatletek, która organizuje w szkołach specjalne lekcje WF, zainicjowała warsztaty skoku o tyczce dla uczniów, stworzyła e-platformę Siła Sportu. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano międzynarodowy projekt "Dajcie nam głos!!! Kasia Stoparczyk i Dzieci".

Podczas uroczystej gali przyznano także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Beata Jeżewska, nauczycielka wspomagająca, dyrektorka Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie.

Konkurs organizuje od 2002 r. tygodnik "Głos Nauczycielski". Tegoroczną edycję współorganizuje MEN. Kandydatów do tytułu zgłaszają: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.