Bezpłatne konsultacje lekarskie - w sobotę w Klinice Urologii w Krakowie. To w ramach nietypowego festiwalu KultUro, który łączy sztukę i medycynę. Lekarze poprzez muzykę i rysunek namawiają do profilaktyki, ale udostępniają też za darmo swoje gabinety.
Dlaczego należy wziąć udział w festiwalu? A no dlatego, że lekarz, a zwłaszcza urolog, powinien być najlepszym przyjacielem człowieka - twierdzi dr Tomasz Wiatr, który po pracy oddaje się rysunkowi i poprzez rysunek właśnie namawia do profilaktyki.
O 8 otwarto w Krakowie trzy gabinety, które czekają na pacjentów. Zachęcamy pacjentów, żeby się kontrolować, żeby pamiętać o wszelkich objawach związanych z układem moczowym. To jest jakby po to, żebyśmy mogli wcześniej interweniować i wcześnie zacząć leczenie - mówił doktor Tomasz Wiatr.
Jeśli ktoś chciał za darmo sprawdzić swoje zdrowie, mógł wcześniej zarejestrować się dzwoniąc pod numer 12 424 79 67. Klinika była otwarta do 16.
W ramach festiwalu KultUro uczestnicy mogą słuchać muzyki niezwykłego zespołu EndoPower, składającego się z... trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków. O swojej twórczości mówią, że "to nie jest muzyka psalmowa, ale ostry rock".
Grupę tworzą prof. dr hab. Piotr Chłosta, dr hab. Tomasz Szydełko oraz dr hab. Marcin Słojewski. W tym roku, podczas krakowskiego festiwalu na scenie lekarzy wspierają przyjaciele artyści: Janusz Grzywacz - żywa legenda polskiej muzyki, założyciel grupy Laboratorium, Bernard Maseli - wirtuoz gry na wibrafonie i znacząca postać polskiej sceny jazzowej, Frei Warschau - kapela grająca gitarowy, alternatywny rock o tradycyjnym brzmieniu, Kurtyna Siemiradzkiego - licząca dwie dekady rockowa grupa złożona z krakowskich aktorów.
Zespół powstał w 2013 roku jako "niespodzianka" 43. Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Nazwa grupy to połączenie siły wewnętrznej ekipy grającej w EndoPower z endourologią, z którą większość składu jako lekarze jest zawodowo związana.
Panowie na swoim koncie mają pierwszy, studyjny album nagrany na Kopcu Kościuszki w Krakowie, w siedzibie radia RMF FM. O czym śpiewają? O operacjach, transplantacjach i o życiu.
(az)