Krajowy System Elektroenergetyczny mimo upałów pracuje normalnie - zapewniają przedstawiciele Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Jak podkreślają: nie przewidują większych problemów. "Jeśli wystąpiłyby trudności w zbilansowaniu, operator systemu przesyłowego dysponuje środkami zaradczymi. O ich uruchomieniu Krajowa Dyspozycja Mocy decyduje na bieżąco, w zależności od potrzeb systemu" - tłumaczy Beata Jarosz.

Choć meteorolodzy zapowiadają kilkudniowe afrykańskie upały, z temperaturą sięgająca w niektórych rejonach kraju powyżej 35 stopni C, powtórka z sierpnia 2015 roku nam nie grozi. Przede wszystkim, dlatego, że po kilkunastu dniach obfitych opadów mamy zupełnie inną sytuację hydrologiczną. Ma to duże znaczenie dla chłodzonych wodą bloków węglowych.

W tym roku Polska jest lepiej przygotowana na ewentualny brak prądu. Mamy połączenie z litewskim systemem, który w razie kryzysu pozwala na awaryjny import energii - podkreśla Beata Jarosz rzeczniczka Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Mamy wystarczająco dużo energii na pokrycie zapotrzebowania, również tego wysokiego, spowodowanego wysokimi temperaturami. Można powiedzieć, że jest to taki optymizm ostrożnościowy. Obserwujemy system - tłumaczy. Jednocześnie zachęca żeby rozsądnie korzystać z urządzeń, które mają duże zapotrzebowanie na energię. Chodzi m.in. o klimatyzatory.

Ograniczenia dla odbiorców

W lipcu i sierpniu 2015 roku z powodu utrzymujących się przez wiele dni upałów, połączonych z bardzo niskim poziomem wód, w polskim systemie energetycznym zabrakło ok. 5 tys. MW. Operator systemu zdecydował wtedy - o wprowadzeniu 20, najwyższego poziomu zasilania. Decyzja taka oznaczała ograniczenia w poborze energii dla niektórych odbiorców. Uruchomiono m.in. rezerwy mocy w jednostkach, które nie są sterowane centralnie, ale które mogą podjąć prace, gdyby zaszła taka potrzeba. Rezerwa wynosi 300 MW.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne uruchomiły też usługę DSR. To mechanizm polegający na tym, że odbiorca energii - dobrowolnie - podejmuje się ograniczenia pobierania jej w czasie, gdy system jest najbardziej obciążony. Korzysta z energii wtedy, gdy prądu jest pod dostatkiem. DSR daje kolejne 300 MW mocy.


(ug)