Nowe miejsca pracy i większe możliwości znalezienia zatrudnienia poza miejscem zamieszkania - to zdaniem przedsiebiorców zalety nowych przepisów dotyczących telepracy. Regulacje obowiązują od dziś. Zakładają, że pracownik będzie mógł wykonywać swoje obowiązki nie przychodząc do biura, ale na przykład zostając w domu.

Z telepracy będą mogły skorzystać przede wszystkim osoby, które mają dostęp do komputera i Internetu. Nowe przepisy nakazują jednak pracodawcy zapewnić odpowiedni sprzęt. To także możliwość dla tych, którzy za pracą nie chcą się przeprowadzać do innego miasta, ale także dla tych, którzy nie mogą przychodzić do biura, na przykład ze względu na chore dzieci.

Według ekspertów Konfederacji Pracodawców Polskich, telepraca to szansa na większą aktywizację zawodową m.in. osób niepełnosprawnych, mieszkańców wsi czy młodych kobiet.

Niewątpliwie dla kobiet, albo w ogóle dla osób, które opiekują się osobami zależnymi, jest to szansa na utrzymanie swej pozycji na rynku pracy i jednocześnie godzenia swych obowiązków życiowych i zawodowych - przekonuje Henryk Michałowicz z KPP. Przedsiębiorcy narzekają jednak na brak ułatwień, na przykład podatkowych związanych z tą formą zatrudnienia.