Już nie wirtualnie, a realnie. Bieg po Nowe Życie - największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów - odbędzie się 3 października w Warszawie. Podobnie jak rok temu uczestnicy wydarzenia spotkają się przy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tym razem jednak oprócz części sportowej odbędzie się też debata na temat transplantologii w Polsce. Będzie ją można obejrzeć, także za pośrednictwem RMF24!
Cieszymy się, że także i w tym roku, mimo wielu przeciwności niezależnych od nas, możemy działać na rzecz transplantologii właśnie tu, w tak pięknym miejscu - mówi ambasador i współtwórca Biegu po Nowe Życie Przemysław Saleta.
Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej wydarzenie zostanie zorganizowane z uwzględnieniem szeregu zabezpieczeń. Nie zmienia się natomiast godzina rozpoczęcia imprezy. Podobnie jak w poprzednich edycjach, pierwsze sztafety zobaczymy na starcie w samo południe. Przypominamy, 3 października, godz. 12:00.
Na symbolicznej trasie marszu nordic walking pojawią się jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów. Nie zabraknie także przyjaciół i partnerów projektu.
Chcę wygrać bieg i nieść pomoc wszystkim osobom, które tego potrzebują, czyli pacjentom, którzy potrzebują transplantacji. Z nastawieniem wspierania polskiej transplantologii. Cieszę się, że po raz kolejny mogę wspierać tak zacną i szczytną ideę - podkreśla w rozmowie z RMF FM aktor Rafał Zawierucha.
Kijki do nordic walkingu wożę w bagażniku - przyznaje. Oprócz biegania, jazdy na rowerze i jazdy konnej, używam też tych kijków. Teraz jest dobry moment, jest jesień, aby w ten sposób dbać o zdrowie. Kijki mogą nam w tym pomóc i nie zabierają dużo miejsca - dodaje.
17. Biegowi po Nowe Życie będzie towarzyszyć, organizowana po raz pierwszy na tak dużą skalę, debata o transplantologii.
W pałacowej oranżerii, która zostanie zamieniona na studio telewizyjne poruszać będziemy niezwykle ważne tematy dotyczące stanu oraz wyzwań najważniejszej dla nas gałęzi medycyny. W studiu pojawią się znakomici goście ze świata medycyny transplantacyjnej, osoby po przeszczepieniu czy ludzie kultury i sportu - informuje Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie.
Cieszę się, że poza częścią sportową odbędzie się też debata merytoryczna na temat transplantologii w Polsce i tego, jak ją usprawniać. Chcemy pokazać, jak jest to ważne, wymaga niewielkiego wkładu, często jest to tylko niewielka chęć, która może uratować czyjeś życie - zaznacza w rozmowie z nami aktor Rafał Zawierucha.
W ramach debaty zaplanowano pięć głównych bloków dyskusyjnych, podczas których goście porozmawiają m.in. o koordynacji transplantacyjnej, istotnych sprawach społecznych dotyczących transplantacji czy żywym dawstwie narządów.
Gospodarzem jednej z części debaty z udziałem ludzi kultury i sportu będzie Przemysła Saleta.
Pojawią się tematy dotyczące samych przeszczepów, jak wygląda transplantologia w Polsce w porównaniu do innych krajów. Część debaty będzie poświęcona przeszczepom rodzinnym, które są mi szczególnie bliskie, a które w Polsce są na tragicznym poziomie, 4-5 procent wszystkich przeszczepów. Są kraje, w których to dochodzi do 50 procent - podkreśla polski kick-boxer i bokser wagi ciężkiej Przemysław Saleta.
Porozmawiamy o tym, jak zmienią się ośrodki transplantologii, czy są szanse, żeby stworzyć maszyny zastępujące przeszczepione organy - podkreśla i dodaje: Postaramy się odpowiedzieć na pytanie czy warto angażować się w sprawy społeczne i jak wykorzystywać swój wizerunek, by skutecznie pomagać.
Zapraszamy bądźcie z nami 3 października, także online.
A tak było rok temu! Zobaczcie: