​Chcą walczyć z krakowskim smogiem z pomocą technologii. Dlatego wyznaczyli nagrodę - 100 tysięcy złotych dla najlepszego i najbardziej pomysłowego projektu rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza w Krakowie.

Organizatorzy konferencji Smogathon nie stawiają zainteresowanym udziałem w akcji żadnych ograniczeń. Swój antysmogowy projekt mogą zgłaszać naukowcy, studenci, inżynierowie i przedsiębiorcy. Nie ma też znaczenia, w jakiej fazie rozwoju jest projekt. Musi tylko w jakiś sposób bazować na technologii.

Mogą to być: źródło energii, osobisty czujnik smogu, domowy oczyszczacz powietrza, aplikacja edukacyjna, drony badające zanieczyszczenie.

Zapisy do tego nietypowego konkursu trwają do 30 października.

Maksymalnie 25 zespołów z najciekawszymi pomysłami zostanie zaproszonych na Smogathon Bootcamp, który odbędzie się 26-27 listopada w Krakowie. Tam przez 24 godziny będą rywalizować o nagrodę główną w wysokości 100 tys. zł. Co istotne, jest to nagroda w gotówce, bez przejmowania żadnych udziałów w projekcie. Startupowcy dobrze wiedzą, że nie jest to regułą w wielu konkursach tego typu - zaznacza współorganizatorka Smogathonu Anna Ryś.

Zwycięzca Smogathonu zostanie wyłoniony w trakcie Gali Finałowej imprezy, która odbędzie się 28 listopada w krakowskim kinie Kijów.Centrum.

(łł)