Wykupienie mieszkania spółdzielczego za trzy procent jego wartości rynkowej jest już niemożliwe. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie już obowiązuje, mimo że nie ukazało się jeszcze w Dzienniku Ustaw.

W związku z tym żaden z wniosków o ustanowienie odrębnej własności lokalu po zapłaceniu 3 procent wartości rynkowej nie zostanie rozpatrzony. Prezes jednej z łódzkich spółdzielni mieszkaniowych Edward Zając tłumaczy, że złożone wnioski zostaną rozpatrzone, ale wykupienie może nastąpić na innych, mniej korzystnych zasadach: „Rozpatrzenie może nastąpić wtedy, kiedy zostaną uporządkowane sprawy terenowo-prawne, kiedy określi się nieruchomości, w których takie przekształcenie może nastąpić. Najwcześniej za rok, za półtora roku. Będziemy stosowali cenę rynkową, tak jak ustawa mówi lub cenę na życzenie ubiegającego się o wyłączenie określoną przez rzeczoznawcę” – powiedział Zając. Nie warto więc szturmować spółdzielni mieszkaniowych. Wnioski o wykup mieszkania za trzy procent jego wartości nie zostaną rozpatrzone.

Przypomnijmy: wczoraj Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że ustawa zezwalająca na wykupywanie mieszkań przez członków spółdzielni z lokatorskim prawem do lokalu, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem Trybunału, posłowie nie mieli po prostu prawa rozporządzać mieszkaniami, które są majątkiem spółdzielni, a nie majątkiem Skarbu Państwa. Prawo do własności jest zagwarantowane w konstytucji i nikt według Trybunału nie może pozwolić sobie na jego łamanie. Nawet gdyby takie naruszenie przepisów było korzystne dla - jak w tym wypadku - niezamożnej części społeczeństwa. Orzeczenie Trybunału jest ostateczne.

foto RMF FM

15:20