Biegli sądowi, wraz z instytucjami naukowymi i prywatnymi firmami tworzą gigantyczny rynek usług, za który skarb państwa zapłacił w zeszłym roku sto milionów złotych, a ponad 70 milionów wciąż jest im winny. Jak wygląda sytuacja polskiego biegłego - stara się odpowiedzieć najnowszy raport tygodnika "Polityki".

Biegłym sądowym powinien być człowiek posiadający w danej dziedzinie wiedzę ponad przeciętną. Ponadto powinna to być osoba o nieposzlakowanej uczciwości, ponieważ od tego co powie, często zależy wynik procesu. Na listach polskich sądów okręgowych wpisanych jest 14 tysięcy nazwisk biegłych.

Z funkcją biegłego wiążą się duże pieniądze. O to, by znaleźć się w ich gronie zabiegaja więc wiele osób i to często bez odpowiednich kwalifikacji. Jest to możliwe, poniważ tak naprawdę Kodeks Karny nie definiuje w sposób ścisły pojęcia biegłego. Projekty Ministerstwa Sprawiedliwości, mające zapanować nad chaosem na rynku ekspertyz sądowych, są dopiero w początkowej fazie tworzenia. Do ich realizacji jest jeszcze dalej.

07:50