Jak ochronić tych, którzy od jutra zaczną odbierać odszkodowania za przymusową pracę dla III Rzeszy? Zadanie jest podwójnie trudne: chodzi o spore pieniądze, a w pierwszej kolejności dostaną je najstarsi uprawnieni. W sumie będzie to 10 tysięcy osób. Dlatego policja zamierza zwiększyć liczbę patroli wokół oddziałów banku PKO BP, który zajmuje się wypłatami.
Bezpieczeństwo wszystkim odbierającym pieniądze z kas banków mają zapewnić zwięszone patrole policjantów. Ale nie tylko. W Łodzi oprócz policjantów w mundurze, nad bezpieczeństwem czuwać też będą tajne patrole, ubrane po cywilnemu. Do akcji w szczególny sposób przygotowuje się policja w województwie kujawsko-pomorskim. Tamtejsi policjanci bardzo poważnie podeszli do sprawy. Do tego stopnia, że komendanci wszelakiego szczebla będą spotykać się z dyrektorami banków, aby wspólnie omawiać kwestie związane z bezpieczeństwem wypłat. To jeszcze nie wszystko: odbierającym wypłaty rozdawane będą specjalne ulotki. Według rzecznika kujawsko-pomorskiej policji Jacka Krawczyka ulotki pomogą starszym osobom uniknąć napadu: „W ulotce tej zawarte są instrukcje jak postępować, co zrobić aby nie stać się ofiarą złodziei. Przede wszystkim chodzi nam o to, żeby osoby te nigdy nie szły – w miarę możliwości - same do banku, by były z kimś młodszym sprawniejszym, kto w razie czego może udzielić pomocy, kto może obronić przed napastnikiem” – powiedział naszemu reporterowi rzecznik. Najlepszy z bezpiecznych sposobów na odebranie pieniędzy to bankowy przelew na konto. Posłuchaj relacji naszej reporterki Beaty Grabarczyk:
Przypomnijmy: uchwalona rok temu niemiecka ustawa odszkodowawcza przewiduje, że prawo do odszkodowań za pracę niewolniczą i przymusową w III Rzeszy mają wyłącznie osoby żyjące. Wyjątkiem są spadkobiercy tych osób, które dożyły 16 lutego 1999 roku. Tego dnia kanclerz Gerhard Schröder i niemieckie koncerny zapowiedziały powstanie niemieckiego funduszu odszkodowawczego. Bundestag uznał, że wszyscy żyjący tego dnia nabyli prawa do odszkodowań. W myśl ustawy to prawo w całości przechodzi na spadkobierców.
foto RMF
11:30