Niemal trzy czwarte dorosłych Polaków nie wyjechało w tym roku nigdzie na urlop.
Najczęściej wymienianym powodem był brak pieniędzy. Około jednej czwartej badanych przez CBOS wyjeżdżało gdzieś, pozostali spędzili urlopy w miejscu zamieszkania. Na wyjazd nie mogą sobie pozwolić przede wszystkim osoby mające ponad 65 lat, mieszkańcy wsi, rolnicy, emeryci, renciści i bezrobotni. Byli również tacy, którzy deklarowali, że nie mieli czasu na wyjazd lub nie mogli wyjechać ze względu na obowiązki służbowe.
Wymarzony urlop najwięcej respondentów chciałoby spędzić we Włoszech, Hiszpanii i Grecji. Niemniej jednak większość osób wyjeżdżających w tym roku na wakacje spędziło (lub zamierza spędzić) urlop w kraju. Ankietowani odpoczywali głównie u rodziny lub znajomych. Z tej formy wypoczynku korzystają przede wszystkim osoby uboższe.
Coraz mniej popularny jest wypoczynek na kempingach lub pod namiotem, ma to związek z rosnącymi wymaganiami Polaków. W 2000 roku częściej wyjeżdżano indywidualnie, niż korzystano ze zorganizowanych form wypoczynku. Najpopularniejszą formą relaksu są spacery po okolicy i zwiedzanie zabytków. Wielu spośród badanych w czasie urlopu poświęciło wypoczynek na rzecz odkładanych prac domowych np. remontu mieszkania. Wielu także pracowało zarobkowo.
Na urlop dla całej rodziny respondenci przeznaczyli średnio 1634 złotych. 53% ankietowanych podało, że były to pieniądze specjalnie odkładane na ten cel.
00:15