Pierwszą kobietą-pastorem w Polsce jest Wiera Jelinek z Zelowa w Łódzkiem; dziś duchowna Kościoła ewangelicko-reformowanego rozpoczęła pierwszy dzień pracy. Niewykluczone, że jej wyświęcenie nasili dyskusję o dopuszczeniu kobiet do pełnienia posług kapłańskich także w Kościele katolickim?
Są tak ważne sprawy, że trzeba do nich dorastać. Nie tylko ja, ale także wszyscy członkowie naszego Kościoła. Myślę, że teraz będzie dorastać nasze społeczeństwo - mówiła pani pastor.
W Kościele ewangelicko-reformowanym pastorem już od jakiegoś czasu może być także kobieta. Wiera Jelinek starała się o to od 20 lat. W Kościele ewangelickim w krajach Europy Zachodniej kobieta-kapłan nie budzi już sensacji.
Na przykład w Niemczech od kilku lat przybywa kobiet-kapłanów. Przeciwnicy są zdania, że jest to niezgodne z założeniami Kościoła, zwolennicy uważają, że nie może być dyskryminacji kobiet.
W Kościele katolickim tradycyjnie kapłaństwo zastrzeżone jest dla mężczyzn, choć toczą się teologiczne dysputy na ten temat. Np. do biskupów niemieckich trafiło już kilka wniosków od kobiet, które chciałby pełnić posługę kapłańską.
W amerykańskim Kościele protestanckim nie ma problemu kapłaństwa kobiet
Zdaniem socjologa i religioznawcy Edmund Lewandowski z Uniwersytetu Łódzkiego kobieta-duchowny to znak czasu i zmian zachodzących we współczesnym kościele. Posłuchaj:
20:10