Natowskie siły ISAF poinformowały o aresztowaniu ważnego dowódcy siatki terrorystycznej Hakkaniego. Dokonano tego w czasie operacji przeprowadzonej na początku tygodnia w prowincji Paktia we wschodnim Afganistanie. Jak podano, to cios dla tej grupy.

W komunikacie Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) sprecyzowano, że zatrzymany Hadżi Mali Chan należy do bliskiego otoczenia Siradżuddina Hakkaniego, który przejął przywództwo nad siatką od jej założyciela, swojego ojca, Dżalaluddina Hakkaniego, bohatera wojny w Afganistanie przeciwko radzieckiej okupacji z lat 80.

Według sił międzynarodowych, Chan podlegał bezpośrednio Siradżuddinowi i kierował bazami oraz operacjami siatki po obu stronach granicy, zarówno w Afganistanie, jak i Pakistanie. Organizował także przepływ bojowników między Pakistanem a Afganistanem.

Został zatrzymany we wtorek we wspólnej operacji sił afgańskich i międzynarodowych. W komunikacie napisano, że w chwili zatrzymania był dobrze uzbrojony, ale poddał się nie stawiając żadnego oporu. Nie wiadomo, w jaki sposób został zidentyfikowany.

Wraz z Chanem zatrzymano jego zastępcę i ochroniarza, a także pewną liczbę innych bojowników - podało NATO.

Talibowie zaprzeczają

Talibowie, z którymi siatka Hakkaniego ma silne powiązania, zaprzeczyli, by Chan został schwytany. Rzecznik Zabiullah Mudżahid nazwał komunikat "bezpodstawnym i wydanym w celu osłabienia morale mudżahedinów". Sami członkowie siatki odmówili komentarza, ale potwierdzili, że Chan należy do rodziny matki Siradżuddina Hakkaniego.

Siatka Hakkaniego jest powiązana zarówno z talibami, jak i Al-Kaidą, a jej ostoją są obszary plemienne w pakistańskim Północnym Waziristanie. Jest opisywana jako jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa Afganistanu. Jej członków obwinia się o setki ataków, w tym 20-godzinne oblężenie m.in. ambasady USA i siedziby NATO w Kabulu we wrześniu; zginęło wówczas co najmniej 25 osób.

USA oskarżyły służby wywiadowcze Pakistanu ISI o wspieranie siatki Hakkaniego, czemu Islamabad zaprzeczył.