Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny - oznacza to, że od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh. Dotychczas wynosiła ona 200,17 zł/MWh.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował w czwartek, że prezes URE zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców uprawnionych.

Od 1 lipca 2024 r. cena gazu wysokometanowego dla gospodarstw domowych wyniesie 239 zł/MWh.

Nowa taryfa dla PGNiG OD na sprzedaż paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 lipca 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.

Prezes URE twierdzi, że w związku ze stabilizowaniem się rynku surowców, nie ma już potrzeby utrzymywania zamrożonych cen gazu. 

Od 1 lipca 2024 r. wchodzimy w mechanizm stopniowego odmrażania cen energii elektrycznej i gazu dla gospodarstw domowych. Sytuacja na rynkach surowców (węgiel, gaz) wyraźnie się stabilizuje, co z kolei przekłada się spadek cen gazu w obrocie hurtowym - mówi Rafał Gawin.

Odmrażanie taryf

Od 1 lipca 2024 r. stawki opłat dystrybucyjnych wynikać będą z zatwierdzonej przez Prezesa URE odmrożonej taryfy. Wysokość stawek opłat (stałych i zmiennych) jest zróżnicowana w zależności od grupy taryfowej oraz obszaru dystrybucyjnego i rodzaju dostarczanego gazu.

Uśrednione stawki opłat dystrybucyjnych od 1 lipca będą wynosiły: 126,69 zł/MWh dla grupy taryfowej W-1.1, 67,86 zł/MWh dla grupy W-2.1 oraz 65.23 zł/MWh dla grupy W-3.1. W porównaniu do zamrożonych stawek opłat dystrybucyjnych oznacza to wzrost średniej stawki opłaty za usługę dystrybucyjną dla gazu wysokometanowego o ok. 27 proc.

Jak zmienią się ceny od gazu od 1 lipca?

W zatwierdzonej dziś przez Prezesa URE taryfie PGNiG OD cena gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych wyniesie 239 zł/MWh. Wobec dotychczas obowiązującej taryfy na 2024 r. oznacza to spadek ceny o blisko 18 proc. (z 290,97 zł/MWh). Ponieważ jednak do końca czerwca 2024 r. obowiązywały przepisy mrożące ceny gazu na poziomie 200,17 zł/MWh, dla  odbiorców indywidualnych od 1 lipca br. odmrożenie cen oznacza wzrost średnio o 19 proc.

Dla przeciętnego odbiorcy w gospodarstwie domowym rachunek za gaz kupowany od PGNiG OD, który korzysta z usług największego dystrybutora, spółki PSG, wzrośnie od 1 lipca 2024 r. średnio o 20 proc.

Na całkowitą wysokość rachunku dla gospodarstw domowych składają się: opłaty za paliwo gazowe, opłaty za usługę dystrybucji oraz opłaty abonamentowe.

Największy problem będą miały osoby, które gazem ogrzewają cały dom. Dla nich podwyżka rachunków o 20 procent oznacza wzrost miesięcznego rachunku średnio aż o 100 złotych miesięcznie. 

Od 1 lipca 2024 r. przestaje obowiązywać cena maksymalna gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh. W drugiej połowie roku zostają również odmrożone opłaty dystrybucyjne Polskiej Spółki Gazownictwa, odpowiedzialnej za dystrybucję paliwa gazowego w przeważającej części Polski, które zostały zatwierdzone w grudniu 2023. Do 31 grudnia 2024 r. zamrożona pozostaje natomiast opłata abonamentowa.

Co z prognozami?

Część klientów PGNiG OD, którzy na okres po 1 lipca dostali prognozy z ceną gazu zamrożoną na poziomie 200,17 zł za MWh dalej mogą opłacać rachunki na ich podstawie. Później otrzymają oni rozliczenie według ceny w momencie zużycia.

"Odbiorcy, którzy wcześniej dostali prognozy z ceną 200,17 zł za MWh mogą dalej opłacać rachunki na ich podstawie, nawet jeśli termin płatności wypada po 1 lipca. Na koniec okresu rozliczeniowego, każdy klient otrzyma fakturę rozliczeniową, wystawioną na podstawie rzeczywistego zużycia gazu, według stawki, która faktycznie obowiązywała w danym okresie" - poinformowała spółka.

PGNiG OD przypomniało, że w zależności od grupy taryfowej okres rozliczeniowy trwa 6 lub 12 miesięcy. Natomiast klienci, którzy wolą na bieżąco rozliczać się na podstawie faktycznego zużytego gazu, a nie faktur prognozowanych, mają możliwość przejścia na taryfę 12T. Wtedy sami muszą raz w miesiącu podać bieżący odczyt stanu licznika i na jego podstawie będą otrzymywać faktury rozliczeniowe za każdy miesiąc.