Rada Polityki Pieniężnej podniosła wszystkie stopy procentowe o 1 pkt procentowy - przekazał Narodowy Bank Polski. Główna stopa NBP referencyjne wzrosła do 4,5 proc. w skali rocznej.
Rada polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 1,00 pkt. proc do poziomu:
- stopa referencyjna 4,50% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,00% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 4,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,55% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 4,60% w skali rocznej;
Uchwała RPP wchodzi w życie 7 kwietnia 2022 roku.
Ta podwyżka stóp procentowych jest dwukrotnie wyższa, niż zapowiadane prognozy. Rata przeciętnego kredytu walutowego - 300 tysięcy na 30 lat - wzrośnie mniej więcej o 200 złotych. To tylko podwyżka z powodu dzisiejszej zmiany stóp.
To siódma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc.
Dotychczasowe podwyżki stóp sprawiły, że rata takiego przeciętnego kredytu hipotecznego (300 tys. złotych na 30 lat) wzrosła średnio z 1100 złotych do ponad 2 tysięcy złotych.
"Agresja zbrojna Rosji przeciw Ukrainie przyczyniła się do istotnego wzrostu niepewności dotyczącej dalszego kształtowania się sytuacji makroekonomicznej na świecie oraz wyraźnego pogorszenia nastrojów. Jednocześnie nastąpił dalszy wzrost cen surowców, a także nasiliły się zaburzenia w handlu międzynarodowym. W efekcie obniżone zostały prognozy wzrostu gospodarczego dla części gospodarek" - pisze w komunikacie RPP po posiedzeniu.
W komunikacie poinformowano, że dalsze decyzje Rady będą zależeć od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę.
Według Rady Polityki Pieniężnej, w 2022 r. inflacja pozostanie istotnie podwyższona, do czego - oprócz czynników wcześniej podwyższających dynamikę cen - przyczynią się ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.
"W kolejnych latach, wraz z wygasaniem wpływu szoków obecnie podbijających ceny, inflacja będzie się obniżała. Obniżaniu inflacji powinno sprzyjać także umocnienie złotego, które w ocenie Rady będzie spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - oceniono w komunikacie RPP.